IPN jedyną instytucją przekazującą informacje o identyfikacji ofiar terroru komunistycznego

W oficjalnym komunikacie Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że jest jedyną instytucją przekazującą informacje o identyfikacji ofiar terroru komunistycznego do wiadomości opinii publicznej. Odbywa się to wyłącznie w trakcie specjalnej uroczystości z udziałem władz państwowych. IPN odniósł się do pojawiających się informacji w „przestrzeni publicznej” dotyczących kolejnych zidentyfikowanych ofiar terroru komunistycznego przed ich ogłoszeniem w Pałacu Prezydenckim.

W komunikacie napisano, że informacje podawane przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów, działającą przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, na swoim profilu w mediach społecznościowych, dotyczące zidentyfikowanych ofiar, mogą wprowadzać w błąd opinię publiczną. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie wykonuje badania genetyczne na zlecenie prokuratorów IPN i nie jest uprawniony do publicznego przekazywania informacji wchodzących w zakres toczącego się postępowania karnego.

Pomorski Uniwersytet Medyczny odpiera zarzut. W swoim oświadczeniu zaznacza, że nigdzie na profilu społecznościowym PBGOT (przyp. aut. Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmu), nie umieszczono informacji mogących chociażby w pośredni sposób wskazywać na tożsamość identyfikowanych osób. Dodatkowo uczelnia domaga się sprostowania komunikatu IPN. Jej zdaniem, zostały naruszone jej dobra osobiste.

22 kwietnia odbyła się w Pałacu Prezydenckim uroczystość ogłoszenia kolejnej listy ofiar totalitaryzmu w obecności rodzin osób zamordowanych oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Szczątki zostały zidentyfikowane dzięki badaniom DNA. Podczas tego wydarzenia wręczono noty identyfikacyjne członkom rodzin 12 ofiar totalitaryzmów. Ogłoszone identyfikacje dotyczyły szczątków ofiar, które zostały wydobyte podczas prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN od 2012 r. Badania DNA przeprowadzali genetycy ze Szczecina, Wrocławia i Lublina.

Badacze z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu ze Szczecina ustalili tożsamość 14 nowych osób. Najprawdopodobniej, osiem z nich to ofiary zbrodni komunistycznych, sześć – zbrodni niemieckich. Ich szczątki zostały wydobyte podczas ekshumacji na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie oraz w Białymstoku.

Źródła: gazetaprawna.pl, radioszczecin.pl, ipn.gov.pl, pum.edu.pl, dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*