Targi Książki Historycznej po raz 27.

Po przełomie politycznym w 1989 roku i zmianie ustroju państwa polskiego nastąpiło odrzucenie dotychczasowej retoryki historycznej, zanotowano wyraźny spadek zainteresowania książką historyczną. Aby pobudzić rynek wydawniczy, w wydawnictwie Bellona zainicjowano powstanie Porozumienia Wydawców Książki Historycznej, które postawiło sobie za cel zahamowanie niekorzystnych tendencji na rynku książek upowszechniających historię. 13 czerwca 1992 roku osiem oficyn utworzyło Porozumienie,  wkrótce dołączyli też inni wydawcy. Obecnie liczy ponad czterdziestu wydawców. Pierwszą inicjatywą było podpisanie listu intencyjnego wydawnictw, w którym zobowiązali się oni do podjęcia współpracy w zakresie druku, promocji i dystrybucji publikacji o szeroko pojętej tematyce historycznej.

Prawnym reprezentantem Porozumienia jest wydawnictwo Bellona, które użycza swojej siedziby. Przewodniczącym Porozumienia Wydawców Ksiązki Historycznej jest Zbigniew Czerwiński, a sekretarzem – Waldemar Michalski.

Członkowie Porozumienia Wydawców Książki Historycznej solidarnie zobowiązali się do wspólnego działania na rzecz popularyzacji, reklamy i promocji wydawnictw książkowych, a ich inicjatywy mają się przyczynić do uporządkowania polityki wydawniczej, skutecznego obiegu informacji na temat potrzeb czytelników, działań wydawców oraz wyznaczenia kierunku w branży edytorskiej.

Józef Skrzypiec i Zbigniew Czerwiński byli autorami koncepcji Targów Książki Historycznej. W 1992 roku po raz pierwszy odbyła się ich edycja w Centralnej Bibliotece Wojskowej przy ul. Ostrobramskiej. Wzięło w niej udział ok. 60 wystawców; był to wielki kiermasz książki historycznej.

Po dwóch latach, w związku z dużym zainteresowaniem ze strony nowych wydawców i czytelników, Targi przeniosły się do Stołecznego Klubu Garnizonowego w Al. Niepodległości. A gdy w 2009 roku oddano do użyteczności Arkady Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie, przeniesiono miejsce organizacji Targów w to wyjątkowe, historyczne miejsce. Zostało ono zaakceptowane i polubione zarówno przez wystawców, jak i czytelników.

Program towarzyszący Targom jest różnorodny i można spędzić ciekawie wszystkie cztery dni. Organizowane są panele dyskusyjne, konferencje, wykłady, pokazy filmowe, spotkania z autorami, spacery historyczne, prezentacje faksymiliów, gier strategicznych i planszowych, pokazy grup rekonstrukcyjnych, a także lekcje muzealne dla dzieci.

Co roku Targi odwiedza ok. 30 tys. osób. Targi nigdy nie były imprezą komercyjną, dlatego wstęp na nie jest bezpłatny. Celem Targów jest zgromadzenie w jednym miejscu jak największej liczby wydawców książek historycznych i zachęcenie wielbicieli przeszłości do zapoznania się z niepowtarzalną ofertą. Z tej okazji jest przygotowywany katalog prezentujący najciekawsze książki historyczne poszczególnych wydawnictw.

W tym roku Targom towarzyszą: IX Salon Książki Muzealnej, Salon Książki Ukraińskiej i Salon Książki Instytutu Pamięci Narodowej. Na Targi głosiło się ponad 200 wydawców.

XXVII Targi Książki Historycznej rozpoczną się 29 listopada 2018 roku i będą trwać cztery dni, do 2 grudnia. Ich oficjalna inauguracja nastąpi o godz. 12 w czwartek (29 listopada) w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.

Ale już dzisiaj zapraszamy Państwa na konferencję poświęconą Targom. 26 listopada o godz. 12 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego opowiemy o tegorocznej edycji Targów i ogłosimy nominacje do Nagrody KLIO dla najlepszych książek historycznych i wydawców.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*