Licząca 2 000 lat Brama Stambulska zostanie poddana renowacji

Brama Konstantynopolitańska/Stambulska znajdująca się w mieście Iznik ma przejść przez ogromy proces restauracji, aby chronić integralność struktury.

Brama Stambulska – 4790 metrowy mur znajdujący się w zachodniej części Turcji w mieście Iznik. Ten charakterystyczny dla regionu obiekt przetrwał wiele klęsk żywiołowych, wieki oblężeń oraz ingerencji zewnętrznych. Proces renowacji obiektu ma na celu ochronę dawnych cywilizacji na rzecz przyszłych pokoleń. Recep Altepe – burmistrz Bursy podczas ceremonii poprzedzającej prace konserwacyjne powiedział, że obiekt zawiera wiele śladów przeszłości od Imperium Rzymskiego przez Wielkich Seldżuków aż po cywilizację Osmańskie. Altepe dodał również, że obecnie prowadzonych jest wiele  pracę związanych z konserwacją historycznych zabytków takich jak np. Zielonego Meczetu czy wielu pond 800 letnich ceramik oraz Rzymskiego Teatru.

Na pierwszy etap restauracji Bramy Konstantynopolitańskiej zostało przeznaczone 4.5 miliona lirów tureckich. Po zakończonej pracy wszystkie części muru oraz wierz mają posiadać swój unikalny charakter odpowiedni dla tego regionu. Obiekt ten jest drugim co do długości w Turcji zawiera w swojej konstrukcji 114 wież rozmieszczonych ok 10-15m od siebie.

Fot.: Domena publiczna

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*