Jak ubierały się XVII-wieczne elity? Holenderskie muzeum wyeksponowało luksusowe ubrania i przedmioty sprzed 374 lat wydobyte z wraku statku

Zabytkowe przedmioty wydobyte z  wnętrza wraku XVII-wiecznego statku znalazły się na wystawie zorganizowanej przez holenderskie muzeum. Statek przewoził luksusowe przedmioty i ubrania. Żaglowiec zatonął 374 lata temu w wodach Morza Północnego.

Z wnętrza XVII – wiecznego wraku wydobyto m. in. wyszukane i misternie zdobione suknie z jedwabiu, pończochy i gorsety, wyszywaną sakiewkę i grzebień do wyczesywania wszy, które były codziennym utrapieniem ludzi w tamtych czasach. Według opinii naukowców jest to jedno z największych odkryć garderobianych w historii Europy.

Odkrycia wraku w 2015 roku dokonała ekipa płetwonurków z wyspy Texel – zlokalizowanej około 100 km od Amsterdamu. Znaleziony wrak pokryty był warstwą piasku, dzięku czemu jego zawartość, zwłaszcza tekstylia, zachowała się w bardzo dobrym stanie.

Według przypuszczeń naukowców zawartość wraku należy wiązać z królewską rodziną Stuartów – we wnętrzu statku znaleziono skórzaną okładkę książki z wytłoczonym herbem dynastii Stuartów. Kluczem do wyjaśnienia zagadki pochodzenia ładunku, w tym znalezionych sukni okazał się list napisany przez bratową Henrietty Marii Burbon z Francji, królowej małżonki Karola I Stuarta, rządzącego Anglią w latach 1625 – 1649. Z napisanego w 1642 roku listu wynika, że przewożony ładunek zaginął w marcu tego samego roku, w czasie gdy dwór Henrietty Marii Burbon odbywał podróż statkiem z Anglii do Holandii. Skrzynie z bagażem zawierały m. in. garderoby dwóch dam dworu królowej i ich służących, w tym również przedmioty z prywatnej kaplicy królowej.

Według przypuszczeń naukowców znalezione stroje należały do starszej damy dworu – Jean Kerr – hrabiny Roxburghe. Z analizy przeprowadzonej przez muzeum wynika, że na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że osoba o której mowa musiała być dosyć masywnej budowy.

Część spośród wydobytych XVII-wiecznych ubrań i przedmiotów była czasowo wyeksponowana w muzeum Kaap Skil na wyspie Texel. Następnie zabytki zostały poddane dalszym badaniom naukowym.

Źródło: national-geographic.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*