Jak wyglądali rdzenni Holendrzy

Jak wyglądali rdzenni Holendrzy? Okazuje się, że mieli ciemną skórę i jasne oczy

Naukowcy odpowiadają, jak wyglądali rdzenni Holendrzy. Wcale nie mieli blond włosów i jasnej karnacji

Pierwsi Holendrzy nie mieli jasnej skóry i blond włosów, ale mieli jasne oczy. Najwcześniejsi współcześni ludzie, którzy żyli u wybrzeży Holandii, byli około 10 000 lat temu łowcami-zbieraczami. Dzięki najnowszym badaniom genetycznym, naukowcom udało się odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądali rdzenni Holendrzy. Okazuje się, że mieli ciemną skórę i często jasne oczy.

Międzynarodowy zespół naukowców, kierowany przez Cosimo Postha z Uniwersytetu w Tybindze, zbadał dane genetyczne 356 wykopanych pierwotnych szkieletów z 14 krajów, w tym z Holandii. Odkryli, że na Dalekim Wschodzie ludzie mieli jaśniejszą karnację i ciemniejsze oczy.

Oczywiście określenie „rdzenni Holendrzy” jest dużym uproszczeniem, chodzi bowiem o ludność wówczas zamieszkującą tereny dzisiejszej Holandii, a właściwie Niderlandów.

Zerknij na inne newsy z Holadnii:

Na Zachodzie marker genetyczny jaśniejszej skóry był „prawie całkowicie nieobecny”, jak przekazali w swojej publikacji w czasopiśmie naukowym Nature. Badanie nad wyglądem pierwszych Holendrów opiera się na ośmiu fragmentach ludzkiej kości znalezionych na holenderskim wybrzeżu i w sieciach rybackich.

Nasi przodkowie zawsze byli przedstawiani jako twarde, białe typy. Ale wyglądały zupełnie inaczej

– powiedziała dla Volksrkant rcheolog i ekspertka ds. DNA, Eveline Altena, która przeprowadziła analizę.

Pięć lat temu londyńskie Muzeum Historii Naturalnej wstrząsnęło Wielką Brytanią, kiedy zaprezentowało rekonstrukcję „Człowieka Cheddar”, który był czarnoskóry. Ale to odkrycie ciemnoskórego najwcześniejszego Holendra nie jest nieoczekiwane,

– powiedziała Althena. W ostatnich latach naukowcy odkryli również geny czarnego koloru skóry w pierwotnych kościach, między innymi z Norwegii, Danii i Luksemburga.

A teraz po raz pierwszy wykazano to za pomocą dowodów genetycznych na holenderskim materiale

– powiedziała gazecie Luc Amkreutz, kurator Narodowego Muzeum Starożytności.

Jest to ważne, ponieważ pokazuje, że w Europie nie było prehistorycznej białej populacji. Najstarsi współcześni mieszkańcy naszego kraju mieli ciemną skórę i niebieskie oczy.

Ludność zamieszkująca tereny dzisiejszej Holandii i obszaru zwanego Doggerland, który rozciągał się u wybrzeży na dnie Morza Północnego, polowała na zwierzynę i łowiła ryby. Stopniowo krajobraz zmienił się z leśnego na bardziej otwarty i bagnisty. Dopiero znacznie później, wraz z postępem rolnictwa z dzisiejszej Turcji, a następnie z przybyciem ludności ze wschodu, miejscowa ludność stawała się coraz jaśniejsza.

Jaśniejsza cera następowała stopniowo, przez 3 000 do 5 000 lat, jak szacują naukowcy. Jasny kolor skóry prawdopodobnie był adaptacją do diety bogatej w witaminę D, która wynikała z podjęcia zajęcia w rolnictwie. Jaśniejsza skóra przepuszcza więcej słońca, co skutkuje większą ilością witaminy D.

To najbardziej wszechstronne badanie danych DNA od wczesnych współczesnych ludzi w Europie do tej pory. (…) To zawsze wywraca wszystko do góry nogami.

– powiedział Amkreutz dla Volkskrant.

Współcześni ludzie przybyli do Europy około 50 000 lat temu, stopniowo zastępując neandertalczyków. Okres ten został skrócony mniej więcej o połowę przez epokę lodowcową „maksimum lodowcowego”, między 26 000 a 19 000 lat temu. Epoka lodowcowa zepchnęła współczesnych ludzi z powrotem do południowej Europy, jak wykazały nowe badania.

Po epoce lodowcowej myśliwi powrócili falami z południa, ostatecznie docierając do Holandii około 10 000 lat temu. Utworzyli ogromną grupę genetyczną zwaną gromadą Oberkassel, nazwaną tak od grobu z epoki kamienia wydobytego w pobliżu Bonn w 1914 roku. Grób zawierał szczątki mężczyzny, kobiety i psa. Do niedawna zawsze byli przedstawiani jako białoskórzy, o blond włosach i niebieskoocy.

Okazuje się, że dotychczasowe przedstawienia, oprócz koloru oczu, były całkowicie błędne.

Fotografia poglądowa przedstawia „Cheddar Man”, pierwszego Brytyjczyka w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej.

Comments are closed.