Już jutro w sprzedaży „Ruch oporu w Europie 1939-1945” | Patronat medialny

Już jutro do księgarń trafi książka „Ruch oporu w Europie 1939-1945″. Tytuł został objęty przez nasz portal patronatem medialnym.

Książka Ruch oporu w Europie 1939-1945, pod redakcją Philipa Cooke’a i Bena H. Shepherda pokazuje, jak rozwijał się i jakimi metodami posługiwał się ruch oporu w Europie, na terenach zajętych przez państwa Osi, wśród których prym wiodły Niemcy. Walka z okupantem przybierała różne formy – odmowę współpracy i dezinformację, sabotaż, szpiegowanie, działania zbrojne, aż po wojnę partyzancką na wielką skalę – i do dzisiaj stanowi ważny element tożsamości wielu narodów europejskich. Przez ponad trzydzieści lat nikt nie podjął się jednak zadania pokazania czytelnikom całościowego, a zarazem szczegółowego obrazu europejskiego ruchu oporu, jego składu, sposobu działania i rezultatów od Skandynawii po Grecję i od Francji po Rosję. Obszerny wstęp, napisany przez Philipa Cooke’a i Bena H. Shepherda zwraca uwagę na liczne cechy wspólne oraz różnice partyzantek funkcjonujących w Europie czasów II wojny światowej. Eksperci, których prace składają się na publikację zawarli również informacje o skuteczności poszczególnych grup wraz z opisem sposobów reagowania na nie przez Państwa Osi.

Philip Cooke jest profesorem historii i kultury Włoch na Strathclyde University. Specjalizuje się we włoskiej historii oraz kulturze XX wieku. Jest autorem wielu książek oraz artykułów na temat włoskiego ruchu oporu i jego długoterminowego oddziaływania, m.in. The Legacy of the Italian Resistance (Nowy Jork, Palgrave 2011).

Ben H. Shepherd jest profesorem nadzwyczajnym historii na Glasgow Caledonian University. Specjalizuje się w wojskowej historii Niemiec i Austrii pierwszej połowy XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem kwestii początków i sposobu prowadzenia wojny przeciwpartyzanckiej.

Ruch oporu w Europie 1939-1945

Pod red. Philipe’a Cooke i Bena H. Shepherda

ISBN: 9788311138636

Oprawa: twarda

Format: 165 x 235

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*