Odczytano starożytny tekst medyczny o kobiecej histerii

Naukowcom wreszcie udało się odczytać odnaleziony przeszło 500 lat temu papirus pokryty tajemniczym tekstem, którego nie udało się odszyfrować od czasów renesansu. Tajemniczy tekst okazał się traktatem medycznym.

Przez prawie pięć stuleci badacze nie byli w stanie odszyfrować tajemniczego tekstu, odnalezionego w bibliotece w Bazylei. Dopiero w tym roku, dzięki zaprzęgnięciu do pracy najnowszych zdobyczy techniki i nauki, archeologom udało się odczytać tekst pokrywający tajemniczy papirus. Dzięki wykorzystaniu fal świetlnych z pasm ultrafioletu i podczerwieni, specjaliści od rękopisów byli w stanie odczytać tajemniczy tekst, rozpoznać nim grekę i następnie dokonać jego tłumaczenia.

Tekst okazał się traktatem medycznym, przypisywanym rzymskiemu lekarzowi Galenowi, żyjącemu w II w. n.e., Zawarte w nim wnioski traktowały o kobiecej anatomii i zjawisku, które przez wieki nazywano „kobiecą histerią”, a mającym mieć związek z macicą cyklem menstruacyjnym.

Odkrycie to dowodzi, iż już od starożytności szczególne zainteresowanie anatomów i lekarzy wzbudzała kobieca psychika i anatomia a naturalne procesy biologiczne i fizjologiczne stanowiły przedmiot badań. Co ciekawe dzięki odczytanemu niedawno tekstowi dowiadujemy się też, że mit „kobiecej histerii” jest o wiele starszy niż dotychczas się nam wydawało.

Źródło: nauka.rocks
Fot. Wikimedia Commons

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*