Klub Książki Czarnobrodego. Odkrycie na Zemście Królowej Anny

Konserwatorzy w Karolinie Północnej znaleźli fragmenty papierów, zwiniętych i schowanych w armacie, która została wyciągnięta z wraku Zemsty Królowej Anny, XVIII-wiecznego okrętu słynnego pirata, Czarnobrodego. Odkrycie z okrętu Czarnobrodego może dać wgląd w pirackie gusta czytelnicze.

Odkrycie zostało ogłoszone w dniu 4 stycznia na corocznej konferencji Society for Historical Archaeology. Czarnobrody, a właściwie Edward Teach (lub Thatch), był angielskim piratem, który terroryzował statki handlowe na Karaibach i wzdłuż atlantyckiego wybrzeża Ameryki Północnej na początku XVIII wieku. Jego okręt flagowy osiadł na mieliźnie wzdłuż wybrzeża Północnej Karoliny w 1718 roku. Później w tym roku Czarnobrody został wytropiony i zabity.

W 1996 roku odkryto wrak jego okrętu. Niedawno konserwatorzy badali działko, które zostało odzyskane z wraku. Kiedy konserwatorzy wyciągnęli drewnianą zatyczkę, która uszczelniła komorę armaty, znaleźli trochę watoliny. materiału używanego do uszczelnienia gazu za pociskiem, która wyglądała jak masa czarnego materiału, powiedział Erik Farrell, konserwator z Departamentu Zasobów Naturalnych i Kulturalnych Carolina’s Queen’s’s Revenge Lab.  Konserwatorzy zauważyli fragmenty tekstu i zdali sobie sprawę, że mają do czynienia z wydrukowanym dokumentem. To nie jest coś, co zwykle znajdujemy, powiedział Farrell publiczności. Farrell powiedział, że skontaktował się z innymi ekspertami i dowiedział się, że papier musi wyschnąć w ciągu 48 godzin, jeśli fragmenty dokumentu mają przetrwać.

Naukowcy rozpoczęli przepisywanie tekstu. Mogli odczytać tylko kilka słów i zwrotów, takich jak „Południe Sanu”, „(f) athom” i „Hilo”. Skupili się przede wszystkim na wyrazie „Hilo”, w celu dopasowania do znanych już fragmentów tekstu. „Hilo” nie był popularnym imieniem i najprawdopodobniej wyraz ten odnosił się do miasta Hilo w Peru. Kimberly Kenyon, inna konserwatorka z Queen Anne’s Revenge Lab, w końcu zauważyła podobne odniesienie. Zaczęliśmy dopasowywać wszystkie fragmenty, które mieliśmy – powiedziała Kenyon dla Live Science. Ostatecznie naukowcy dopasowali siedem z szesnastu fragmentów z częściami książki. Tekst zawiera opis prawdziwych doświadczeń pisarza Edwarda Cooke’a na pokładzie księżnej, jednego z dwóch statków dowodzonych przez brytyjskiego kapitana Woodesa Rogera, podczas brytyjskiej podróży w latach 1708-1711. Była to ekspedycja, która uratowała marynarza Selkirka z bezludnej wyspy na południowym Pacyfiku. Relacja ta została inspiracją dla Robinsona Crusoe. Na początku XVIII wieku odbyło się kilka podróży po Morzu Południowym i napisano wiele relacji o tych podróżach – powiedziała Kenyon, dodając, że angielska publiczność po prostu pochłaniała takie opowieści.

Farrell, Kenyon i ich koledzy wciąż próbują zrozumieć, w jaki sposób książka trafiła na statek Czarnobrodego. Tekst mógł należeć do biblioteki jednego ze statków, które Czarnobrody i jego załoga splądrowali. Możliwe też, że książka stanowiła osobisty przedmiot jednego z 300 członków załogi Czarnobrodego. Biorąc pod uwagę poziom umiejętności czytania i pisania wśród angielskich żeglarzy w tamtym czasie, mógłby należeć do każdego członka załogi – powiedział Farrell. Książka mogła zostać przypadkowo złapana w gorączce bitwy, ale być może pojawiła się polityczna motywacja wyboru książki o ekspedycji Woodesa Rogersa. Rogers został pierwszym brytyjskim gubernatorem Bahamów i poprowadził krucjatę z piratami. Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy Rogers przybył na Bahamy, Czarnobrody opuścił Karaiby. Zaczynamy badać, czy ci dwaj mężczyźni się znali – powiedział Kenyon.

Źródło: livescience

Fot.: domena publiczna

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*