A. Cubała, Kobiety 44
Autorka wnikliwie przygląda się temu – jak kobiety przeżywały Powstanie Warszawskie. Niekiedy – cytując – oddaje tym kobietom głos. I my – czytelnicy – możemy ten głos… usłyszeć.
Faktycznie – jak słusznie zauważyła Autorka – o Powstaniu opowiadali najczęściej Panowie. Agnieszka Cubała postanowiła to zmienić i w Jej książce opowiadają Panie. Widzimy Je w sytuacjach codziennych (niby), ale jednak niecodziennych – bo ogromnie im trudno było w ogarniętym Powstaniem mieście opiekować się małymi dziećmi (piorunujące wrażenie robi na człowieku rozdział ,,Jak przygotować dziecko na śmierć?”… w czasie walki śmierć była wszechobecna…). Temat gwałtów, jakie podczas walk miały miejsce – on też nie jest tak powszechnie omawiany. Ucieszyłam się, że Agnieszka Cubała pisze o sile… ale tej psychicznej. Nikomu w czasach, o których jest ta książka – nie było łatwo, a już zwłaszcza wrażliwcom. Zwłaszcza – wrażliwym kobietom. Humor – jego znaczenie w momentach, gdy wokół świszczały kule i – wydawać by się mogło – jedynie można było oszaleć – to też w ,,Kobietach ‘44” się pojawia.
Co roku w okolicach 1. sierpnia następuje wysyp książek o Powstaniu. Książek różnych – i wspomnień, i książek naukowych. Książek, gdzie w źródłach widnieje jedynie Internet – i książek opartych na rzetelnych poszukiwaniach w polskich – a czasem i w zagranicznych – archiwach. Książek bardziej i mniej rzetelnych. Książek – nowości i książek – wznowień. Wśród tego wysypu należy zdecydowanie ,,wygrzebać” ,,Kobiety ‘44” Agnieszki Cubały, ponieważ pokazuje Powstanie w dwójnasób: jednocześnie było to bohaterstwo i zryw niepodległościowy, ale nie tylko, bo za kurtyną bohaterstwa kryły się dramaty. Poza walką – było też… normalne życie i podejmowane ze wszystkich sił próby normalnego życia, gdy wokół panowała – jak pisał Tadeusz Gajcy w ,,Do potomnego” – ,,olbrzymia śmierć i przerażenie”. Ja sama z przyjemnością przeczytałam tę książkę dwa razy pod rząd – przeczytanie jej po raz drugi tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że ,,Kobiety ‘44” to książka wartościowa, obok której nie można przejść obojętnie. Książka o kobietach, choć nie tylko dla kobiet!
Wydawnictwo: Prószyński i s – ka
Ocena recenzenta: 6/6
Helena Sarna