Ślady osadnictwa na Oksywiu

Najnowsze odkrycia archeologiczne na Oksywiu, które przeprowadzono w maju, przy okazji rozbiórki budynków przy ulicy Dickmana, pokazały, że osadnictwo na tym terenie sięga nawet 2500 lat wstecz.

Wykonanie badań archeologicznych przy ulicy Dickmana było konieczne ze względu na prowadzoną tam rozbiórkę budynków i przygotowania do budowy nowoczesnego bloku mieszkalnego. Teren budowy położony jest w strefie ochrony konserwatorskiej, podaje Maciej Marczewski z firmy archeologicznej.

Teren przy ulicy Dickmana został dokładnie przebadany. Naukowcy zagłębili się pół metra pod ziemię. Natrafili na 45 obiektów, a wśród nich najstarsze – dwa groby ciałopalne. Oprócz tego, odkryto także jamy osadowe, pochodzące z okresu 500 lat p. n. e. Marczewski podaje, że to kolejne ślady kultury pomorskiej odnalezione na tym terenie. Poza tym, archeologowie odnaleźli artefakty pochodzące z czasów II wojny światowej.

Odkryte ślady archeologiczne zostaną dokładnie przeanalizowane i będą stanowiły cenne eksponaty świadczące o historii Oksywia i Pomorza.

Źródło: gdynia.pl
Fot. Wikimedia Commons

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*