Kolejny statek z epoki wikińskiej odkryty w Norwegii

Archeolodzy z Norwegii odkryli statek z epoki Wikingów. Łódź jest zakopana w pobliżu największego miejsca pochówku Wikingów, które znajduje się w północnej Europie.

20-metrową łódź odnaleźli archeolodzy z Norwegii. Wraz ze statkiem odkryto co najmniej 8 kopców pochówków oraz 5 długich domów. Miejsce, gdzie znajdują się artefakty, jest usytuowane około stu kilometrów od Oslo.

Badaczom udało się dotrzeć do znaleziska dzięki użyciu georadarów. Archeolodzy nie mają jednak sprecyzowanego planu działania. Aby dowiedzieć się więcej na temat łodzi będą prawdopodobnie wykorzystywać metody nieinwazyjne.

Rzecznik prasowy okręgu Vestfold w Norwegii – Terje Gansum – podaje, że statek był wykorzystywany jako forma „kontenera” dla zmarłych. Obszar Borre, gdzie go odnaleziono, uważany jest za jeden z najważniejszych dotyczących dziedzictwa narodowego Norwegii. Tam też znajduje się największa liczba grobów wikińskich.

Odnalezienie łodzi jest porównywane do odkrycia statków z Oseberg i Tune. W obu przypadkach znaleziska pozwoliły na głębsze poznanie kultury oraz znaczenia łodzi w życiu i śmierci Wikingów.

Źródło: thegraphicleader.com
Fot. Wikimedia Commons

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*