Kolekcja artefaktów wraca z Bostonu do Włoch

Bostońska Biblioteka Publiczna zwróci do Włoch kolekcję artefaktów, które do tej pory znajdowały się w jej posiadaniu. Do Italii powrócą nie tylko manuskrypty pochodzące ze średniowiecza czy XVI wieku, ale także kolekcja 200 monet. Pochodzących z czasów rzymskich.

W skład kolekcji, która była w posiadaniu biblioteki wchodziły manuskrypt z 1392 roku, czy też kolekcja dzieł Bernardino Telesio opublikowana z 1590 r. Całość kolekcji była wystawiona na widok publiczny od 1879 r. Zaginęła w tajemniczych okolicznościach w roku 1940. Po kilkudziesięciu latach została zakupiona przez bostońską bibliotekę. Jak podkreślają przedstawiciele instytucji transakcja została dokonana w dobrej wierze i nie zdawano sobie sprawę, że dzieła te są poszukiwane przez włoskie władze. Cała sytuacja została rozwiązana dzięki… dygitalizacji.

Na manuskrypcie z XIV w znajduje się bowiem podpis  kardynała Ludovico II De Torres. Bostońska biblioteka zdigitalizowała księgę oraz udostępniła ją w Internecie. Tam też podpis kardynała został rozpoznany przez pracownika biblioteki Ludovica II De Torres. Dzięki temu kolekcja została zlokalizowana. Władze miasta Bostonu we współpracy z federalnymi służbami Stanów Zjednoczonych doprowadziły do zawarcia umowy z władzami włoskimi, w wyniku których kolekcja powróci do domu.

Fot.: Domena publiczna

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*