Park Militarny w Rembertowie

„Życie Warszawy” donosi, że Akademia Obrony Narodowej otworzyła park militarny w Rembertowie k/Warszawy. Można w nim oglądać czołgi, działa i samoloty ustawione na 70 hektarach swego terenu. Pomiędzy nimi powstała ścieżka edukacyjna. Inicjatorem utworzenia parku jest rektor uczelni gen. dyw. dr. hab. Bogusław Pacek.

Część eksponatów wypożyczono z Muzeum Wojska Polskiego, inne – wycofane z eksploatacji – przekazały uczelni jednostki wojskowe. Zanim trafiły do parku, zostały wyremontowane i pomalowane przez wolontariuszy i pracowników uczelni. W przypadku egzemplarzy historycznych odbywało się to pod nadzorem konserwatora.

Najciekawsze obiekty militarne to czołg T-34, haubica kal. 122 mm z 1938 r., śmigłowiec Mi-2 oraz wyrzutnia pocisków rakietowych BM-21. Każdy eksponat jest szczegółowo opisany,  w jakich wojnach i konfliktach zbrojnych był użyty. Planuje się w przyszłości ich podświetlanie w godzinach wieczornych. W Parku wkrótce zostanie wytyczona ścieżka biegowa.

Jak zapowiadają władze uczelni „Park Militarny Rembertów” będzie się rozrastał i pojawią się tam kolejne obiekty, a dla uatrakcyjnienia ustalane będą rodowody poszczególnych eksponatów. Pojawią się na nich oznakowania taktyczne i znaki rozpoznawcze formacji, na których wyposażeniu się znajdowały.

W weekendy organizowane będą zaś kiermasze militarne, a także koncerty orkiestr wojskowych, pokazy dynamiczne z udziałem żołnierzy i parady wojskowe. Planowane są też imprezy tymczasowe oraz spotkania z kombatantami, którzy opowiedzą o swoim udziale w walkach zbrojnych dawniej i dziś.

Park znajduje się na terenie ogólnodostępnym uczelni przy ul. gen. Chruściela „Montera” 103. Można go zwiedzać w godzinach 8–21. Wstęp jest bezpłatny.

Zdjęcie z nagłówka: Czołg T-34, znajdujący się w parku miejskim w Grudziądzu. Źródło: Wikimedia commons

Małgorzata Korwin-Mikke

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*