Komiks na podstawie Raportu Witolda Pileckiego | wesprzyj projekt

Komiks na podstawie Raportu Witolda Pileckiego w celu przybliżenia postaci rotmistrza młodzieży w Polsce i poza granicami Polski. Projekt został objęty przez nasz portal patronatem medialnym.

Raport Witolda Pileckiego to niezwykły dokument, obrazujący okrucieństwa obozu Auschwitz. Miał być zwykłym raportem wojskowym jakich było wiele w trakcie II Wojny Światowej a powstało niezwykłe opowiadanie historyczne widziane oczami naocznego świadka, który zgłosił się na ochotnika aby rozpracować tą nazistowską machinę śmierci i stworzyć tam ruch oporu.

Raport Witolda – bo tak nazywa się wspomniany raport – pojawił się w świadomości polaków początkiem XXI wieku. Wcześniej postać rotmistrza i jego dokonania objęta była cenzurą komunistycznych władz. Dokument ten nie jest jednak znany w świecie, poza oczywiście wąskim gronem historyków zajmujących się zagadnieniami holokaustu. Dużo dobrego w promocji postaci rotmistrza poza krajem zrobiła wydana książka „Ochotnik do Auschwitz”, która doczekała się tłumaczeń na wiele języków. Książka zawiera w sobie Raport Witolda. Jednak to nie wystarcza, aby świat poznał i zachwycił się postacią rotmistrza tak samo jak zrobili to Polacy. Jego życie a zwłaszcza epizod z Auschwitz to gotowy scenariusz na superprodukcję rodem z Hollywood. Dlaczego więc nie promuje się tej postaci? Dlaczego świat nie zna polskiego bohatera? Dlaczego ciągle na świecie Polacy uznawani są za współtwórców holokaustu a nie za ofiary wojny, za naród który krzyczał o okrucieństwach nazistów gdy świat milczał?

Odpowiedzią na to ma być powstający komiks przygotowany na bazie Raportu Witolda z 1945 roku. Następnie komiks zostanie przetłumaczony na kilka języków obcych i wydany w Polsce i poza granicami kraju. W chwili obecnej planowane jest wydanie w Chinach i w USA. Nie wyklucza się wydania w innych krajach w miarę pozyskiwania funduszy. Projekt ten jest obecnie w fazie finansowania. Powstanie komiksu można wesprzeć na platformie służącej do tak zwanego finansowania społecznego przedsięwzięć pod linkiem https://wspieram.to/komikspileckiego

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*