Konstatny Mikołaj Radziwiłł – Tajemnica zbrodni

Trudno tak naprawdę powiedzieć, dlaczego sprawa gestapowskiej zbrodni z 1944 r. wciąż nie daje nam spokoju. Z całą pewnością nie wszystko zostało wyjaśnione, a wyjaśnienia wymaga. Zbieramy więc ekipę ze Stowarzyszenia „Wizna 1939” i ramię w ramię ze zwiadowcami programu Adama Sikorskiego „Było… nie minęło” wyruszamy na strzelnicę w Zegrzu.

Jest maj roku 1969 i na terenie Wyższej Oficerskiej Szkoły Łączności w Zegrzu życie żołnierskie toczy się zwyczajnie. Kilku podchorążych pod kierownictwem kpt. Arkadiusza Wojackiego dostaje zadanie wykopania rowu pod kabel na strzelnicy, która mieściła się wewnątrz jednostki. Nic specjalnego, zapewne element sterowania tarcz strzelniczych lub oświetlenia. Podczas wykonywania prac okazuje się, że ziemia kryje szczątki ludzkie. Natychmiast powiadomiono władze uczelni, a szkielet złożono do drewnianej skrzyni i zaniesiono do budynku, gdzie miał być przechowany. Przestrzeliny w czaszce sugerowały morderstwo, natomiast złote zęby i relikwiarz mogły pomóc w identyfikacji szczątków. Powiadomiono Polski Czerwony Krzyż. Bliżej nieustalona komisja przybyła do jednostki po kilku dniach i zabrała szkielet, który następnie trafił do zakładu medycyny sądowej przy Al. Niepodległości w Warszawie. Księżna Maria, żona Konstantego Radziwiłła, rozpoznała później męża po uzębieniu (nietypowy mostek), medalionie z relikwiami św. Jana Bosco, które oboje otrzymali od prymasa kard. Augusta Hlonda oraz skrawku marynarki z zielonego materiału. Tak właśnie zaczęła się niewyjaśniona do dzisiaj historia. [1]

Teren Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu nie jest miejscem, gdzie można wejść ot tak sobie z ulicy. Płot, uzbrojona ochrona, jedynie dobra wola oraz przychylność komendanta Centrum, pana płk. dr. Ireneusza Fury, umożliwia ekipie bytność na terenie wojskowym. Wydaje się, że w sobotni mroźny poranek można robić o wiele ciekawsze rzeczy, niż badanie georadarem zaburzeń struktur ziemi, które mogą przypominać mogiłę. Dla nas sprawa przedstawia się zupełnie inaczej. Zeznania świadków wskazywały do tej pory inną lokalizację miejsca morderstwa, więc sprawa jest priorytetowa. Niespodziewanie odnalazł się jeden ze wspomnianych wcześniej podchorążych, który w 1969 r. wykonywał prace ziemne. Jak nietrudno zgadnąć, ów człowiek jest już oficerem rezerwy, ale bardzo dokładnie wskazuje nam miejsce u podnóża wału strzelnicy, gdzie według niego odnaleziono szczątki Konstantego Radziwiłła. Wspomina także dość wyraźnie o przestrzelinach w czaszce. Wracamy więc w sobotę i zaopatrzeni w georadar szukamy miejsca odnalezienia szczątków bohaterskiego żołnierza Armii Krajowej.

Rzecz jasna, nasza praca dopiero wtedy ma sens, kiedy bohaterstwo żołnierza nabiera realnego wymiaru w postaci edukacji. Dzięki temu powstała ekipa, która wspomaga nasze poszukiwania i przy okazji zdobywa wiedzę w ramach „polowych lekcji historii”. Związek Strzelecki Oddział Wołomin im. kpt. Stanisława Brykalskiego, bo o nim mowa, jest nie tylko grupą młodzieży zafascynowaną służbą, ale także wspomaga działania i dokształca się historycznie. Ponadto nie poradzilibyśmy sobie bez Wojskowej Straży Pożarnej z zegrzyńskiego Centrum, która sprawnie oczyściła teren badań i pomogła wciągać georadar pod stromą skarpę wału strzelnicy.

Czego dowiedzieliśmy się z monitora urządzenia pomiarowego? Czy miejsce wskazane przez świadka rokuje na dalsze badania? Czy są dalsze plany dotyczące poszukiwań? Tego będzie można dowiedzieć się, oglądając program Adama Sikorskiego „Było… nie minęło” i słuchając audycji w Radio Fama Wołomin 94,7 FM. Ponadto Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki posiada w swoich zbiorach oryginalną, dość rzadko spotykana wersję Enigmy i bogato wyposażoną Salę Tradycji, którą także będzie można zobaczyć w programie.

Zapraszamy więc na premierowe odcinki programu Adama Sikorskiego do TVP Historia w każdy poniedziałek o godz. 21.00, natomiast na relacje i dywagacje historyczne na antenę lub stronę internetową Radia Fama Wołomin w każdy wtorek po godz. 18.00.

[1] M. Pakuła, Konstanty Radziwiłł, Bohater z Ziemi Serockiej, Serock 2009, s. 25.

Radio FAMA logo Wołomin główne_v9.0Audycja w Radio Fama Wołomin do odsłuchania: http://www.radiofama.com.pl/content/go%C5%9B%C4%87-radia-fama-marcin-socho%C5%84-i-dariusz-szymanowski

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*