Kościół Hagia Varvara stanie się kolejną atrakcją turystyczną

Po pracach renowacyjnych, zwiedzający będą mogli podziwiać nieczynny już kościół Hagia Varvara, znajdujący się na szlaku zabytkowego klasztoru Monaster Sümela.

Monaster Sümela, zamknięty w roku 1923 męski klasztor prawosławny, położony w okolicach miasta Maçka w prowincji Trabzon jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Turcji. Co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Ministerstwo Kultury i Turystyki od czasu jego zamknięcia, zaczęło także promować inne miejsce, które ich zdaniem mogą być niemałą atrakcją dla zagranicznych gości. Jednym z nich jest właśnie kościół Hagia Varvara, znajdujący się 300 metrów nad doliną, na zboczu, które prowadzi do przesławnego Monastyru Matki Bożej. W jego okolicy mieści się również osiem bądź dziewięć domków, a właściwie są to, co z nich pozostało z czasów, gdy mieszkańcy zamieszkiwali tereny przyklasztorne.

Niewykluczone, że kościół Hagia Varvara będzie można zwiedzać już po wakacjach. Dodatkowo ze względu na wspaniałe widoki, wokół kościoła zostaną wybudowane specjalne punkty obserwacyjne.

Fot.: Monaster Sümela (Wikimedia Commons)

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*