Kostrzyn nad Odra: cała masa odkryć na Starym Mieście

Stare Miasto w Kostrzynie nad Odra to miejsce, które skrywa wiele tajemnic. Większość odkryć dotyczy czasów zagłady miasta w 1945 r.

Kostrzyn nad Odra – miasto w Polsce, będące jednocześnie gmina miejska, zlokalizowane w północno – zachodniej części województwa lubuskiego, w powiecie gorzowskim.

„Więcej na temat historii tego miejsca możemy się dowiedzieć z tego, co ukryte jest pod ziemia, niż z tego co widzimy na ziemi” – powiedział Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Na przełomie kilkunastu lat imponujących odkryć, związanych z historia Starego Miasta i samego Kostrzyna, było naprawdę wiele. Większość z nich dotyczy czasów zagłady miasta w 1945 r. W gruzowiskach po dawnych kamienicach odnajdywano broń, żołnierski ekwipunek, urządzenia wykorzystywane przez żołnierzy obu walczących stron, czy tez ludzkie szczątki. Śladów po dawnych mieszkańcach Kostrzyna nie brakuje.

Na terenie twierdzy w Kostrzynie kilka razy były prowadzone badania archeologiczne. W wyniku tych badan zostało odkryte cmentarzysko, a także pozostałości po dawnym zamku krzyżackim. Krzysztof Socha, muzealny archeolog od lat kieruje badaniami archeologicznymi na terenie starówki.

Eksploratorzy ze stowarzyszenia Perkun, pomagają od lat w poszukiwaniu zabytków, głównie tych z czasów II wojny światowej. Regularnie odwiedzają i penetrują niebezpieczne zakamarki piwnic pod kostrzyńską starówką. A to wszystko po to, by znaleźć pamiątki po walkach z 1945 r. oraz artefakty związane z dawnymi mieszkańcami Kostrzyna.

Źródło: kostrzynnadodra.naszemiasto.pl                                                          

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*