Krótka historia tatrzańskich schronisk: Hotel Górski PTTK Kalatówki

Hotel Górski PTTK Kalatówki to jedyny tego typu obiekt w polskiej części Tatr. Prowadzi do niego wygodna droga, a dodatkowo leży stosunkowo blisko Kuźnic, więc jest miejscem niezwykle chętnie odwiedzanym przez turystów zarówno zimą, jak i latem.

Hotel znajduje się na polanie Kalatówki, na wysokości 1198 metrów n.p.m. Jest zarządzany, podobnie jak większość schronisk, przez Polskie Towarzystwo Turystyki Krajoznawczej. Posiada 86 miejsc noclegowych i kubaturę 9700 metrów sześciennych. Jako hotel może się pochwalić wygodami, jakiego z pewnością nie oferują zwykłe tatrzańskie schroniska.

Rodzina Kalatów

Sama nazwa „Kalatówki” pochodzi prawdopodobnie od rodziny Kalatów, którzy już w XIV wieku zarządzali tymi terenami. Hala Kalatówki, na której zlokalizowany jest hotel, ma z pewnością przeszłość pasterską, znajdowały się tam liczne szałasy. Z czasem jednak ze względu na swoje położenie stała się jednym z ulubionych miejsc turystycznych, w szczególności dla narciarzy. Sam budynek zresztą przez cała swoją historię jest związany z narciarstwem.

Stare Schronisko

Na początku warto wspomnieć o tzw. Starym Schronisku, które istniało na polanie na długo przed wybudowaniem hotelu. Powstało ono w latach 1911-1912 z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Narciarzy. Co ważne, nie znajdowało się ono w tym samym miejscu co hotel, byłoby to zresztą niemożliwe, ponieważ przez kilka lat oba budynki funkcjonowały równocześnie. Historię Starego Schroniska kończy II wojna światowa. Wówczas funkcjonował on jako magazyn i ostatecznie spłonął w 1943 roku.

Narciarskie Mistrzostwa Świata

Przejdźmy jednak do samego hotelu. Powstał on również z inicjatywy Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy i zbudowano go w rekordowym czasie zaledwie pięciu miesięcy, co było naprawdę imponującym wynikiem. Jego architektem był Józef Jaworski, który jednocześnie był lekkoatletą, reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie i Amsterdamie. Hotel otwarty został w 1938 roku. Skąd ten pośpiech? Powodem były narciarskie Mistrzostwa Świata FIS, jakie rozgrywane były w 1938 roku, ponieważ to właśnie na ich potrzebę powstał hotel.

Budynek jest położony w niezwykle malowniczym miejscu, nic więc dziwnego, że wzbudził uwagę niemieckich dygnitarzy. Podczas II wojny światowej funkcjonował on pod nazwą „Berghaus Krakau” i był miejscem wypoczynkowym dla niemieckich oficerów i funkcjonariuszy. Dzięki temu nie spotkało go to, co stało się ze Starym Schroniskiem i przetrwał wojnę bez większych uszkodzeń.

Przebudowa i… jazz

Po zakończeniu II wojny światowej obiekt był wielokrotnie modernizowany. Do dziś pozostały w nim jednak pewne historyczne elementy, do których można zaliczyć żyrandol i kominek w sali bufetowej, kute lampy w korytarzach i restauracji oraz sali telewizyjnej, a także żelazna krata przy klatce schodowej. Warto zwrócić na to uwagę podczas odwiedzin w hotelu.

Szczególnie istotnym okresem w historii hotelu jest przełom lat 50. i 60., głównie lata 1959-1960. Wówczas miejsce to stało się terenem spotkań elity polskiej muzyki jazzowej, przebywali tam m.in. Krzysztof Komeda czy Andrzej Kurylewicz. Do dzisiaj tradycje jazzowe są w tamtym miejscu kultywowane.

Narty i nie tylko

Hotel Górski PTTK Kalatówki jest bardzo atrakcyjnym miejscem ze względu na swoje malownicze położenie, ale także łatwość dotarcia. Prowadzi tam znana Droga Brata Alberta z Kuźnic, która wybrukowana jest granitowymi kamieniami. Jest oczywiście zamknięta dla ruchu samochodowego, ale dotarcie tam nie przysporzy nikomu większych trudności. Oprócz tego Kalatówki przecina również Ścieżka nad Reglami.

Hala zarówno w przeszłości, jak i dziś, słynie z narciarstwa. Urządzano tam slalomy, zjazdy, a nawet skoki narciarskie. Do dziś na miejscu funkcjonują dwa wyciągi narciarskie, a ponadto przebiega tędy nartostrada przebiegająca z Doliny Goryczkowej do Kuźnic.

Bibliografia:

Kosim J., Zakopane, Tatry. Ilustrowany przewodnik, 2000.

Zygmański M., Figiel N., Żemojtel M., Tatry Polskie, 2011.

kalatowki.pl, schroniska.pttk.pl, wikipedia

Fot.: Wikimedia Commons

Michał Czornak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*