Krzyż i korona – popularnonaukowy film o chrzcie Polski już wkrótce w TVP

To już czwarty odcinek cyklu „Tajemnice początków Polski” – fabularyzowanych filmów dokumentalnych w reżyserii Zdzisława Cozaca. Cykl poświęcony jest wydarzeniom rozgrywającym się na obecnych terenach w Polski w pierwszych okresach historycznych.

Krzyż i korona” to film poświęcony tematyce chrztu Polski . Zaprezentuje on najnowszą wiedzę o chrystianizacji pierwszych Piastów w szerokim kontekście historycznym, sięgającym koronacji Bolesława Chrobrego w 1025.

Jak w każdej z dotychczasowych części serii, wypowiedzi naukowców przeplatają się z barwnymi inscenizacjami przedstawianych wydarzeń oraz animacjami odkrywanych przez archeologów obiektów – zapowiada reżyser Zdzisław Cozac.

Historycy i archeolodzy zaproszeni do udziału w filmie, zaprezentują swoje hipotezy, a także rozliczą się z utrwalonymi mitami związanymi z chrystianizacją Polski. Sceny fabularyzowane obrazować będą m.in. przybycie Dobrawy, chrzest Mieszka, wprowadzanie chrześcijaństwa według obrazu Jana Matejki czy spotkanie Bolesława Chrobrego z Ottonem III w Gnieźnie.

Reżyser widowiska podkreśla, iż mimo wielu nowych informacji i rozwoju nauki, początki chrystianizacji nadal kryją wiele tajemnic, a wokół tematu narosło wiele fałszywych przekonań. Dlatego tak ważne jest, by spoglądać na tamte wydarzenia z dzisiejszej perspektywy i przełamywać stereotypy.

Datę premiery filmu wyznaczono na 16 kwietnia o godz. 21.00 w TVP Historia, a w TVP1 – 18 kwietnia o godz. 22.05.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Red. A. Grochowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*