Książęcy orzeł z XIV wieku w muzeum w Ziębicach

Do Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego oficjalnie przekazano 24 kwietnia w obecności przedstawiciela WKZ, a także archeologów i siostry z ząbkowickiego klasztoru Sióstr Klarysek – zabytki archeologiczne z wykopalisk i znalezisk z Ziębic oraz Ząbkowic Śląskich. W zbiorach znalazł się również czternastowieczny orzeł z rzędu końskiego.

Obiekt ten najprawdopodobniej pochodzi z I połowy XIV wieku i miał pochodzić z wyposażenia rzędu końskiego jednego z pierwszych piastowskich książąt ziębickich. Został on odnaleziony przez mieszkańca Ziębic na terenie miasta. Aktualnie po badaniach oraz konserwacji trafił do zbiorów muzeum. Orzeł miał zostać wykonany przede wszystkim z miedzi i wykańczany złotem, które jak spekulują naukowcy, mogło pochodzić z samych Ziębic, bowiem w owym okresie rozpoczęto tam wydobycie tego cennego kruszcu.

Ponadto do muzeum trafiły również inne odkrycia wydobyte w czasie prac archeologicznych w latach 2014-2015 w dawnym ząbkowickim klasztorze Dominikanów. Lwią część znalezisk stanowią – poddane rekonstrukcji naczynia gliniane, szklane, a także różne metalowe obiekty czy kości. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim denar Zygmunta III pochodzący z Gdańska i datowany na 1595 rok.

Obiekty z wykopalisk będziemy mogli niedługo podziwiać w stałej ekspozycji muzeum. Niektórzy mają nadzieję, iż po raz pierwszy przyjdzie nam je ujrzeć już 20 maja w nadchodzącej Nocy Muzeów.

Źródło: ziebice.info

Fot.: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*