głowy afrodyty i dionizosa

Głowy Afrodyty i Dionizosa odkryte w Turcji

W Turcji archeolodzy odkryli głowy Afrodyty i Dionizosa

W Aizanoi, w którym znajduje się najlepiej zachowana świątynia Zeusa w Anatolii, tureccy archeolodzy wśród ponad 100 fragmentów posagów, odkryli głowy Afrodyty i Dionizosa.

Aizanoi znajdujące się w dystrykcie Cavdarhisar, jest położone 50 kilometrów od centrum miasta Kutahya. W 2012 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa. Od kwietnia 2022 roku trwają tam wykopaliska archeologiczne.

Profesor archeologii i kierownik zespołu archeologicznego, Gokhan Coskun, powiedział, że podczas wykopalisk odkryto liczne fragmenty posągów.

Najbardziej ekscytującym wydarzeniem dla nas w tym sezonie jest odkrywanie nowych głów bogini miłości i piękna, Afrodyty, oraz bóstwa wina Dionizosa. (…) W trakcie prac wykopaliskowych, które do tej pory przeprowadziliśmy w regionie, odkopaliśmy ponad 100 fragmentów posągów. Niektóre ze znalezionych głów pochodzą z posągów o długości 2-3 metrów (…) Te głowy posągów, które po raz pierwszy odkryliśmy trzy lata temu, są w bardzo dobrym stanie. Podczas naszych wykopalisk odkryliśmy do tej pory dwie głowy posągów Afrodyty i trzy głowy Dionizosa.

– powiedział Coskun.

Grecka bogini miłości – Afrodyta

W mitologii greckiej Afrodyta (Ἀφροδίτη) jest boginią miłości, piękna, seksualności i płodności. Niektórzy uważają ją również za boginię równowagi. Pochodziła od fenickiej bogini Astarte, ale została tak zreformowana przez Greków zgodnie z ich usposobieniem i potrzebami, że stała się prawdziwą grecką boginią. Często przedstawiana jest z bogiem Erosem i gęsią.

Afrodycie poświęcono wszystko, co wyróżniało się niezwykłą płodnością: w królestwie roślin mirt i jabłko, wśród zwierząt baran, koza, zając, gołąb, wróbel i delfiny. Łabędź był również tradycyjnie określany jako ulubiony ptak bogini.

Według niektórych tradycji, Helena, matka Konstantyna Wielkiego, odnalazła prawdziwy krzyż Chrystusa ukryty w krypcie pod świątynią Afrodyty w Jerozolimie w IV wieku.

Brązowy posąg Afrodyty został znaleziony w świątyni Tapsiris Magna w maju 2008 roku, wraz ze ściętym posągiem króla z dynastii Ptolemeuszy, który rządził Egiptem od 323 do 30 roku p.n.e. Znaleziska dokonał w pobliżu Aleksandrii zespół archeologów z Egiptu i Dominikany, którzy poszukiwali grobowca Kleopatry.

Grecki bóg wina – Dionizos

Dionizos to postać z mitologii frygijskiej, trackiej i greckiej. Jest bogiem wina (uprawy) i sadownictwa, siły wzrostu ziemi, praw, cywilizacji ludzkiej, entuzjazmu, poezji, teatru i muzyki. Jako bóg pokoju jednoczy ludzi. Wywarł istotny wpływ na życie, myśl i twórczość Greków i Rzymian na kilka sposobów.

Według mitu o Dionizosie jako ofiara przebłagalna został poczęty przez Zeusa z Demeter. Zeus posadził go na tronie jako młodzieńca, gdzie bawił się głazem grzmotu. Tytani, którzy zostali pokonani przez Zeusa, pod nieobecność Wszechojca pokonali Dionizosa.

Próbował uciec zmieniając swoją postać, ale pod postacią byka został ostatecznie złapany, rozszarpany na kawałki i zjedzony. Jednak bogini Atena zobaczyła to i zadbała o to, aby jego serce zostało zachowane. Zaniosła je Zeusowi, który wskrzesił syna. W kulcie boga Dionizosa co roku zabijano byka, pito krew i zjadano mięso.


Źródło:

  • Muharrem Cin, Turkish archaeologists discover more heads of ancient Greek deities, Anadolu Agency [dostęp: 14.12.2023].

Fot. AA

Comments are closed.