Wystawa o osiągnięciach polskich inżynierów w Peru

Dorobek polskich inżynierów w Peru jest  prezentowany podczas wystawy, która zostanie otwartej 28 marca 2014 r., w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Na kilku planszach znajdą się również informacje o polsko-peruwiańskich stosunkach dyplomatycznych.

„Główny nacisk chcemy położyć na aspekt technologiczno-inżynieryjny, czyli pracę polskich architektów, inżynierów i budowniczych, którzy w XIX i na początku XX wieku licznie wyjeżdżali do Peru i tam pracowali” – powiedziała PAP Ilona Długa z Uczelnianego Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej.

Na wystawie poznać będzie można dorobek Ernesta Malinowskiego, który w Peru zbudował Centralną Kolej Transandyjską, docierającą na wysokość ponad 4800 m. n.p.m.. Do niedawna posiadała ona najwyżej położony na świecie odcinek torów.

Zaprezentowane będą osiągnięcia prof. Ryszarda Małachowskiego, który był twórcą przebudowy Starego Miasta w stolicy Peru Limie, a także Aleksandra Babińskigo, Władysława Klugera, czy prof. Edwarda Habicha. „Wpływ polskich inżynierów na rozwój Peru był bardzo duży. Nie bez powodu w stolicy Peru Limie polskim inżynierom postawiono pomnik” – zaznaczyła Długa.

Jak zaznaczają organizatorzy, pretekstem do przygotowania wystawy jest 90. rocznica podpisania umowy międzyrządowej. Peru było jednym z pierwszych państw, które po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zdecydowało się rozpocząć z nią współpracę.

Na wystawie zobaczyć będzie można zobaczyć plansze obrazujące historię stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Peru, która sięga 1923 roku, kiedy podpisana została polsko-peruwiańska umowa o współpracy.

Wystawę będzie można oglądać do 15 kwietnia.

 

Źródło:www.naukawpolsce.pap.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*