Listy z Wielkopolski | Recenzja

Piotr Goszczycki, Listy z Wielkopolski

W dzisiejszych czasach epistolografia zanika i odręczne pisanie listów staje się wręcz sztuką. Jest wypierana nie tylko przez e-maile, sms-y i wszelkiego typu komunikatory, lecz także przez skróty, których w nich używamy. Zanika forma pięknego wypowiadania się i dlatego książka Goszczyckiego jest czymś wyjątkowym.

Autor połączył wiele kwestii w jednym miejscu. Po pierwsze, prywatnie będąc pasjonatem kolei i podróżowania, wykorzystał tę tematykę w swojej książce. Składają się na nią listy autora i odpowiedzi na nie, a wspólnym mianownikiem są podróże koleją. Co więcej, są to podróże po Wielkopolsce i jest to druga bliska autorowi kwestia – regionalna. Po trzecie, została napisana przy okazji 1050 rocznicy chrztu Polski, czego odzwierciedlenie widać przy lekturze choćby przy opisach architektury sakralnej. Książka jest więc sumą osobistej pasji autora, miłości do regionu i historii, a spoiwem tego wszystkiego jest próba utrzymania „przy życiu” epistolografii.

Goszczycki podróżując koleją i podziwiając piękny region Wielkopolski, pisał listy do swoich znajomych. Ci mu odpisywali, a książka jest zbiorem owych listów, stąd tytuł Listy z Wielkopolski, Czytelnik zaznajomiony z wielkopolskim krajobrazem dostrzec może pewne braki lub nie zgodzić się w wielu kwestiach, a czytelnik, któremu obcy jest ten region może czuć się lekko zagubiony. W obu wypadkach jednak, listy czyta się dość przyjemnie, pomijając parę fragmentów. Jest toniebanalna promocja regionu, zwłaszcza takich miast, jak Poznań wraz z Ostrowem Tumskim, Konin, Wolsztyn, Wągrowiec, Szreniawa czy Gniezno.

Każdemu miłośnikowi podróży i regionu Wielkopolski książka powinna przypaść do gustu. Idea i pomysł na jej formę był ciekawy, a jej skutkiem są pozostające w głęboko w głowie myśli i refleksje. Poleca Wielkopolanka, Poznanianka.

Ocena recenzenta: 5/6

Wydawnictwo: Komograf

Agnieszka Popiak

Książka jest do nabycia pod adresem: [email protected]. Cena (wraz z wysyłkę) to 15 zł.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*