Lublin – pod ul. Lipową znaleziono ludzkie szczątki

15 lipca 2020 roku, w czasie prac wodociągowych przy ul. Lipowej w Lublinie znaleziono ludzkie szczątki. Wykopanych zostało siedem czaszek oraz inne ludzkie kości. Prawdopodobnie pochodzą z XVII wieku i należą do osób broniących Lublina.

Edmund Mitrus z Pracowni Badań i Nadzorów Archeologicznych w Lublinie powiedział Z najnowszych hipotez wynika, że w miejscu gdzie je znaleziono był kiedyś wąwóz. W XIX wieku porządkowano ulicę i ten wąwóz został przysypany. Koncepcja najnowsza jest więc taka, że te kości w trakcie prac porządkowych zostały gdzieś odnalezione. Kości, jak wskazuje materiał ruchomy, zabytki, pochodzą z XVII wieku. Zapewne zostały wrzucone na dno wąwozu i wszystko zostało wyrównane. W tej chwili mamy minimum 7 czaszek. Następne działanie będzie takie, że przyjedzie koparka z tzw. łyżką skarpową, bo ona nie ma zębów, wyciągniemy ziemię do poziomu kości i zobaczymy, czy są zarysy grobów. Bo może będą.

Kości znaleziono na głębokości około 1-1,5 metra. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował Prowadzący nadzór archeolodzy po ich eksploracji stwierdzili, że przykryte współczesnymi nawarstwieniami kości pozbawione są układu anatomicznego. Stwierdzono ponadto, że zebrany materiał kostny, zawierający szczątki przynajmniej kilku osobników był w momencie odkrycia już uszkodzony i przemieszany.

Naukowcy przypuszczają, że szczątki pierwotnie znajdowały się w innym miejscu, z którego zostały przeniesione. Oprócz kości archeolodzy znaleźli fragmenty naczyń ceramicznych i szklanych oraz niezidentyfikowane przedmioty metalowe. Artefakty datowane są na XVII-XVIII wiek.

Została wysunięta hipoteza, iż artefakty te mogą być związane z lublińskimi fortyfikacjami z okresu staropolskiego. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków dodał Ziemny szaniec biegnący równolegle do obecnej ul. Lipowej czytelny był jeszcze w krajobrazie miasta pod koniec XVIII wieku. Od strony wewnętrznej, przyległej do podstawy wału – biegła droga, która stanowiła zalążek nowego miejskiego traktu – ulicy Grobowej, Cmentarnej, Pod Lipkami i wreszcie ulicy Lipowej.

W źródłach historycznych możemy znaleźć informacje o tym, że ul. Cmentarzowa została wybrukowana około połowy XIX wieku. Do tego celu zagospodarowany został szeroki pas gruntu, powstały po zasypaniu dwóch szańców. Urząd konserwatorski zaznaczył Archeolodzy wstępnie przyjmują, że zgromadzone w jednym wkopie kości wydobyte zostały z dawniejszych pochówków, które zostały uszkodzone podczas regulowania nowej ulicy miasta. Być może są to szczątki ofiar – często nawiedzających miasto – epidemii lub ofiar dawniejszych działań wojennych, pośpiesznie pochowane poza ówczesnymi przykościelnymi cmentarzami.

Źródła: radio.lublin.pl, dziennikwschodni.pl  

Gabriela Żok

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*