„Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego idzie pod młotek

To dopiero druga okazja, aby takiej rangi dzieło Wyspiańskiego można było kupić na aukcji. Licytacja odbędzie się w Domu Aukcyjnym DESA Unicum już 14 grudnia. Cena wywoławcza wynosi 800 tys. złotych. Szacuje się, że obraz może zostać sprzedany nawet za 1,4 do 2 milionów złotych.

Niewielu artystom tak jak Wyspiańskiemu udało się zawładnąć zbiorową wyobraźnią Polaków. Przez długie lata „Macierzyństwo” uznane było za zaginione. Pierwszy raz obraz pojawił się na aukcji w 2007 roku. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tak ważne „dziecięce” dzieło artysty nigdy wcześniej nie było wystawiane na sprzedaż. Obraz przedstawia żonę artysty – Teodorę Teofilę Pytko, trzymającą na rękach jedno z trojga ich dzieci. Po 10 latach praca wraca na rynek. Cena wywoławcza wynosi 800 tys. złotych. Szacuje się, że kwota wylicytowana może osiągnąć nawet 2 mln złotych. Dzieło pójdzie pod młotek już 14 grudnia na aukcji Sztuka Dawna, na której znajdą się prace najwybitniejszych artystów XIX wieku, początków wieku XX oraz międzywojnia.

Wśród licytowanych prac znajdzie się także m.in. dzieło Juliana Fałata „Po polowaniu w Hubertusstock” wyceniane na milion złotych. Wśród artystów polskiego modernizmu Fałat zajmuje miejsce szczególne. Niepowtarzalny język udało się wypracować także Tadeuszowi Makowskiemu. Pod młotek pójdzie jego praca „Grupa dzieci z koszykiem owoców”, która znajdowała się wcześniej w depozycie Muzeum Narodowego w Warszawie. Cena wywoławcza pracy to 800 tys. złotych. Szacuje się, że jej wartość może wynieść nawet 1,5 mln złotych.

W katalogu aukcyjnym można znaleźć także pracę Mojżesza Kislinga – jednego z najwybitniejszych twórców Ecole de Paris. Wartość prac Kislinga szacuje się dzisiaj na miliony złotych, jego dzieła biją kolejne rekordy na aukcjach. Na grudniowej aukcji pojawią aż trzy jego dzieła: „Kobiecy akt siedzący” (cena wywoławcza: 290 tys. zł), „Port w Marsylii” (cena wywoławcza: 280 tys. zł) oraz „Kwiaty w wazonie” (cena wywoławcza: 70 tys. zł). Warto zwrócić także uwagę na pracę Jana Matejki – „Portret Antoniego Serafińskiego” (cena wywoławcza: 380 tys. zł). Malarstwo portretowe zdaje się, niesłusznie, wciąż niedocenioną gałęzią twórczości artysty. Na aukcji pojawią się również prace innych cenionych twórców sztuki dawnej m.in. Władysława Ślewińskiego, Jacka Malczewskiego, Eugeniusza Zaka, Józefa Chełmońskiego, Januarego Suchodolskiego, Ludomira Sleńdzińskiego i Józefa Pankiewicza.

Aukcja „Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie: 14 grudnia, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa obiektów: 21-30 listopada, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*