Szczątki średniowiecznego rycerza z mieczem i nożami odnaleziono na dnie litewskiego jeziora

Niesamowite odkrycie w wodach litewskiego jeziora Óswie. Archeolodzy natrafili na osiadłe 500 lat temu na dnie akwenu zwłoki średniowiecznego żołnierza uzbrojonego w miecz i noże, które przez wieki leżały ukryte w mule.

Szkielet został odkryty podczas podwodnej inspekcji starego mostu w Dubinkach na jeziorze Óswie leżącego na terenie wschodniej Litwy. Pani archeolog dr Elena Pranckėnaitė, badaczka z Uniwersytetu w Kłajpedzie na Litwie, twierdzi, że chociaż szkielet leżał pod warstwą piasku i mułu, nie było to miejsce pochówku. Prawdopodobnie prądy wodne z biegiem lat naniosły osady, które przykryły szczątki.

Naukowcy z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Wileńskiego w Wilnie zbadali ciało i poinformowali, że był to mężczyzna, który zmarł na przłomie XV i XVI wieku. Trwają badania mające na celu ustalenie przyczyn śmierci.

Jak poinformowała dr Elena Pranckėnaitė broń i inne przedmioty odnalezione w pobliżu szczątków sugerują, że człowiek ten za życia zajmował się wojaczką. Przyznała również, że​​wcześniej w całym regionie odkrywano pochówki ludzkie związane z działaniami wojennymi, ale po raz pierwszy na Litwie odkryto średniowiecznego żołnierza pod wodą.

Na niesamowite znalezisko natrafiono podczas remontu mostu, który jest jednym z najdłuższych drewnianych mostów wciąż używanych na Litwie i został zbudowany w 1934 roku. Od samego początku tego przedsięwzięcia archeolodzy współpracowali z nurkami-amatorami w celu przeprowadzenia badania. I podczas takich oględzin nurkowie natrafili na szczątki, które znajdowały się na głębokości 9 metrów.

Poprzednie badanie przeprowadzone w 1998 r. wykazały, że w tym samym miejscu stał kiedyś inny most, pochodzący prawdopodobnie z XV/XVI, czyli mniej więcej z czasu śmierci średniowiecznego żołnierza – dodaje Pranckėnaitė. Jak przyznaje, na razie nie łączą odkrytych szczątek z pierwszym drewnianym mostem, który prowadził do zamku w Dubinkach znajdującego się na wzgórzu nad brzegiem jeziora Óswie.

Znalezienie szczątków żołnierza było sporym zaskoczeniem, ale równie zdumiewające jest  niezwykłe zachowanie znalezionych przy nich przedmiotów. Jak podaje pani archeolog nurkowie znaleźli parę skórzanych butów z ostrogami, skórzany pasek z klamrą, żelazny miecz i dwa noże. Zespół archeologów, antropologów i historyków z Litewskiego Muzeum Narodowego pracuje obecnie nad konserwacją i interpretacją znaleziska. Miejmy nadzieję, że niebawem dowiemy się więcej o historii tego żołnierza

Fot. A. Matiukas

Andrzej Włusek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*