Mauzoleum Prezydentów na Uchodźstwie

Powstanie Mauzoleum Prezydentów na Uchodźstwie

W Warszawie powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

W listopadzie tego roku powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. 12 listopada zostaną sprowadzone z Wielkiej Brytanii szczątki Prezydentów: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.

Jako zwieńczenie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, już wkrótce powstanie Mauzoleum, w którym spoczną szczątki Prezydentów Rzeczypospolitej na uchodźstwie. 12 listopada z Anglii zostaną sprowadzone szczątki trzech Prezydentów, Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego., których pochowano na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark.

Mauzoleum ma powstać w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Jest tam już pochowany w Panteonie Wielkich Polaków, wraz z małżonką, Prezydent Ryszard Kaczorowski. Jego szczątki będą przeniesione do Mauzoleum i pochowane z trzema innymi prezydentami. Powstaną także symboliczne groby Prezydentów Kazimierza Sabbata i Edwarda Raczyńskiego.

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie specjalne Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Tam będą groby, prawdziwe bądź symboliczne, naszych prezydentów.

– powiedział Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, podczas konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie.

Powstanie także izba pamięci, bo dotychczas, mimo że od przekazania insygniów minęło już prawie trzydzieści dwa lata, Polska nie doczekała się takiego miejsca. (…) nie było miejsca, gdzie można było oddać hołd prezydentom na uchodźstwie, jak również zapoznać się z historią całej idei naszych legalnych rządów przez okres komunizmu.

W Świątyni Opatrzności Bożej są pochowani m.in. Jan Twardowski, polski poeta i duchowny, czy Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich. Znajdują się tam także relikwie m.in. bł. Jana Popiełuszki czy św. Jana Pawła II, św. Urszuli Ledóchowskiej.

Polscy Prezydenci na uchodźstwie

Władysław Raczkiewicz objął rządy na uchodźstwie 30 września 1939 roku. Zmarł w 1947 roku i pochowano go na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark obok. gen. Władysława Sikorskiego. 9 czerwca 1947 roku Prezydentem został August Zaleski. Władzę sprawował do 1972 roku, do śmierci w Londynie.

Po nim urząd objął Stanisław Ostrowski, który sprawował do 1979 roku. Był on także ostatnim Prezydentem Lwowa I RP i żołnierzem Legionów i WP. Do 1986 roku urząd obejmował Edward Raczyński. Zmarł w 1993 roku, pochowano go w Rogalinie. Był i najdłużej żyjącym prezydentem RP. Do 1989 roku Prezydentem był Kazimierz Sabbat, który zmarł w lipcu. Do grudnia 1990 roku urząd sprawował Ryszard Kaczorowski.

Źródło: PAP, TVP

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*