5 listopada 1605 roku udaremniono zamach na Jakuba I Stuarta

Tego dnia 1605 roku udaremniono zamach na Jakuba I Stuarta, króla Szkocji i Anglii, który przeszedł do historii pod nazwą spisku prochowego

Zamach na Jakuba I Stuarta, króla Szkocji i Anglii jest określany jako spisek prochowy.

Gdy Jakub I Stuart został wybrany na króla Anglii w 1603 roku, katolicy pokładali w nim spore nadzieje. Jego zdecydowany anglikanizm doprowadził jednak wkrótce do ich sprzeciwu. Im był on większy, tym bardziej nasilały się antykatolickie represje ze strony Jakuba I. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację pewna grupa angielskich katolików postanowiła obalić króla i zastąpić go jego córką Elżbietą.

Na czele grupy, która planowała zamach przez blisko półtora roku, stał Robert Catesby, zaś organizacją samego spisku miał zając się Guy Fawkes. Zamachowcy planowali wysadzić Pałac Westminsterski, w dniu ceremonii otwarcia posiedzenia Parlamentu. Oprócz głównego celu, jakim był król, próbowano też zlikwidować jego rząd.

Kiedy do Jakuba I dotarły wieści o planowanym zamachu, rozkazał przeszukać piwnice Parlamentu. Chwilę po północy, 5 listopada 1605 roku, znaleziono w nich Guya Fawesa z beczkami prochu. Po zatrzymaniu został poddany torturom, w czasie których ujawnił tożsamość pozostałych osób biorących udział w spisku. 7 listopada rząd ogłosił, że Robert Catesby jest poszukiwany.

Wraz z innym ważnym inicjatorem zamachu, Thomasem Percy’m oraz dwoma pozostałymi członkami spisku, schronił się w domu należącym do Stephena Lytteltona, położonym w Staffordshire. Poszukiwania trwały i niebawem zamachowcy zostali odkryci przez 200 osobowy oddział szeryfa Worcestershire, Richarda Walsha.

W wyniku strzelaniny wszyscy spiskowcy ponieśli śmierć.

27 stycznia 1606 roku odbył się Proces Guya Fawkesa i siedmiu schwytanych współtowarzyszy. Wszyscy zostali skazani na śmierć przez powieszenie i poćwiartowanie. Egzekucja czterech z nich odbyła się 30 stycznia, pozostałych (w tym Fawkesa), dzień później. Ten ostatni aby uniknąć haniebnej śmierci, skoczył z szafotu, łamiąc sobie kark.

Skutkiem spisku prochowego były nasilone represje ze strony Jakuba I, wymierzone w katolików. Wydano szereg ograniczających ustaw. Zgodnie z ich postanowieniami katolicy nie mogli na przykład obejmować odtąd żadnych państwowych urzędów.

Nieudany zamach oraz postać Guya Fawkesa były inspiracją dla niektórych artystów. Najbardziej znana jest sztuka teatralna z 1847 roku pt. „Spisek prochowy”, napisana przez Juliusza Verne.

Do historii zamachu nawiązuje również komiks Alana Moore’a „V jak Vendetta” oraz film z 2006 roku, nakręcony na jego podstawie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*