Mechanizm z Antykithiry został rozpracowany przez brytyjskich badaczy. Zagadka coraz bliżej rozwiązania

Brytyjscy badacze opracowali symulację 3D mechanizmu z Antykithiry. Starożytna maszyna służyła do przewidywania ruchów ciał niebieskich i opracowywania czasu. Nowa rekonstrukcja odsłania poziom zaawansowania urządzenia i nasuwa trop w kierunku twórcy.

Starożytny mechanizm znaleziony został przez greckich nurków w 1900 roku. Wtedy to we wraku rzymskiego statku z przełomu II i I wieku p.n.e. odnaleziono, oprócz wielu starożytnych pamiątek, bryłę z brązu wyposażoną w koło zębate. Okazało się, że jest to fragment większego mechanizmu rozbitego na trzy duże części i kilkadziesiąt mniejszych kawałków. Początkowo badacze sądzili, że to średniowieczny zegar.

Większość szczątków mechanizmu przypomina kształtem elementy używane w sztuce zegarmistrzowskiego już od XVIII wieku. Niektóre z nich są drobne, mają około 1 centymetr średnicy, ale są wśród nich elementy dość spore o 17 centymetrowej średnicy. Ilość elementów oraz prawdopodobny sposób wykonania wprawił w zaskoczenie naukowców. To właśnie poziom wyrafinowania mechanizmu budzi największy podziw naukowców. Do dzisiejszych czasów nie wiemy, jak konstruowano tak skomplikowane urządzenia w starożytności.

– Dystans pomiędzy złożonością tego urządzenia a innymi wykonanymi w tym samym czasie jest nieskończony – ocenił prof. Adam Wójcik z zespołu, który przygotował model 3D mechanizmu.

Jak się później okazało maszyna odwzorowywała ruch pięciu planet znanych Grekom oraz Słońca. Ponadto można było przewidzieć fazy Księżyca oraz zaćmienia Słońca i Księżyca. Dzięki temu ludzie starożytni mogli określić daty świąt i wydarzeń cyklicznych. Mechanizm opierał się na założeniach teorii geocentrycznej, wedle której planety i Słońce krążyły wokół Ziemi. Według badań konstrukcja maszyny bazowała na obliczeniach greckiego astronoma i filozofa Parmenidesa.

Brytyjskim badaczom udało się skonstruować mechaniczny model, który w pewnym stopniu wyjaśnia do czego służył tylny panel mechanizmu. Brytyjscy naukowcy z University Collage London przygotowali model 3D, który pozwala określić również zadania przedniego panelu urządzenia. 

Nie ustalono jednak do tej pory kto tak faktycznie skonstruował tę niezwykle skomplikowaną maszynę. Jedną z rozważanych hipotez jest możliwość skonstruowania mechanizmu przez samego Archimedesa. Temu tropowi sprzyja historia wynalazcy.  Został on bowiem zamordowany przez rzymskiego żołnierza po upadku Syrakuz. To wyjaśniałoby dlaczego greckie urządzenie zostało odnalezione we wraku rzymskiego statku. 

Źródło: polskieradio24.pl
Fot. Cyfrowa rekonstrukcja mechanizmu z Antykithiry – EAST NEWS

Maciej Polak

One Comment

  1. Archisedes

    Przypominam, że lider Konfederacji to żyd Mordechaj Jajko podający się za Krzysztofa Bosaka

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*