Odrestaurowano baterie armat z okresu „zimnej wojny”

Dzięki działalności miłośników zabytków militarnych oraz władz miejskich Gdyni udało się odmalować stanowiska baterii ogniowej znajdujące się na terenie Kępy Redłowskiej. Jest to najlepiej zachowana bateria ogniowa na polskim Wybrzeżu. Pierwsze armaty wchodzące w skład tzw. Dywizjonu Artylerii Nadbrzeżnej powstały w 1946 roku.

11 Bateria Artylerii Stałej (BAS) zlokalizowana jest w Gdyni – Redłowie. Prowadzi do niej  700 – metrowy żółty szlak, biegnący od Polanki Redłowskiej. Renowacji poddano tylko działa znajdujące się na terenie ogólnodostępnym. Jest to większa część stanowisk ogniowych. Pozostała część armat nadal znajduje się na terenie wojskowym, ogrodzonym płotem i drutem kolczastym. Armaty poddano bieżącej konserwacji, oczyszczeniu i malowaniu, w charakterystyczne maskowanie, odzwierciedlające trzy różne okresy ich służby. Proces renowacji rozpoczął się w 2005 roku dzięki zaangażowaniu lokalnych stowarzyszeń takich jak: Pomorskie Stowarzyszenie Ochrony Fortyfikacji „Reduta”, Pomorskie Forum Eksploracyjne, Pomorska Komisja Krajoznawcza PTTK oraz dzięki Marynarce Wojennej, a także Komendzie Miejskiej Straży Pożarnej w Gdyni. Obecne prace sfinansowano z budżetu Miasta Gdyni.

Tzw. Dywizjon Artylerii Nadbrzeżnej, w którego skład wchodziła m. in. bateria redłowska powstawał na przestrzeni lat 1946 – 1959, na całym polskim Wybrzeżu. Gdyńskie fortyfikacje utworzono w celu obrony zatoki i wejścia do portu wojennego na Oksywiu, gdzie aktualnie bazuje nasza Marynarka Wojenna. Ostatecznie DAN rozformowano 12 marca 1974 roku. Od tamtego czasu pozostawione stanowiska artyleryskie niszczały i były notorycznie dewastowane. Na szczęści dzięki pasjonatom zabytków militarnych udało się ocalić te obiekty od niechybnej destrukcji.

Źródło: trojmiasto.pl

Fotografia poglądowa (Wikimedia Commons)

Zenon Purta

One Comment

  1. Akurat armaty na zdjęciu wyglądają na dziewiętnastowieczne, więc to chyba nie jest 11 BAS. Trochę przypomina mi to fińskie forty na Suomenlinna.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*