Mężczyzna zatrzymany za nielegalne wykopaliska

W Poznaniu doszło do zatrzymania przez policję mężczyzny, który w ubiegłym roku nielegalnie prowadził wykopaliska archeologiczne. Znaleziska zatrzymywał dla siebie i próbował sprzedać w Internecie.

Jak podaje policja, mężczyzna posługując się wykrywaczem metalu, zatrzymał dla siebie wiele przedmiotów, w tym monety z XIV wieku. Co więcej, próbował sprzedać je w Internecie. To właśnie owe monety, którymi okazały się grosze praskie były najciekawszymi znaleziskami mężczyzny. Usłyszał zarzut kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Jak podaje policja, prowadzenie własnych działań wykopaliskowych nie jest zakazane – potrzebne są jedynie konieczne formalności i oficjalna zgoda. W Polsce prawdziwi miłośnicy historii mogą legalnie poszukiwać zabytków. Wystarczy zwrócić się do Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków o wydanie pozwolenia na prowadzenie poszukiwań i po spełnieniu wymogów formalnych, można realizować swoją pasję. Zatrzymany mężczyzna takowej nie posiadał.

Źródło: poznan.policja.gov.pl

Fot.: poznan.policja.gov.pl

Agnieszka Popiak

One Comment

  1. Doktro W

    takowy grosz praski można kupić za 20-40 zł u nas na Rynku w Toruniu, jest kramik od 15 lat, zapraszam Policją!! Można też takie coś kupić na Nowym Runku na starówce też w Toruniu w kiosku który stoi od 3 lat, – zapraszam Policję!!Absurdalność tej akcji Policji jest wręcz śmieszna! Prawo trzeba zmienić!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*