Trwają poszukiwania zatopionej floty konkwistadorów

Międzynarodowy zespół naukowców poszukuje wraków statków Hernana Cortesa, które spoczęły na dnie Zatoki Meksykańskiej. Flota zatonęła prawie 500 lat temu. Badania ruszą latem bieżącego roku.

Hernan Cortes, hiszpański konkwistador, w 1519 roku pojawił się w Meksyku. Na jego flotę składało się 11 karawel i brygantyn. Konkwistador nakazał je zatopić. W tym celu wybito duże otwory poniżej linii wodnej, aby zapobiec ewentualnej naprawie. Cortes uczynił to, aby niemożliwy był powrót na Kubę, skąd wyprawa wyruszyła. Jeden ze statków jednak oszczędził i wysłał go do króla Hiszpanii ze złotymi darami, które sam otrzymał do władcy podbitego imperium – Montezumy. Informacje o tym wydarzeniu podaje kronikarz Bernard Diaz del Castillo,
który określa Hernana Cortesa jako bezlitosnego, dzięki czemu stłumił dwie rewolty, które wybuchły wśród żeglarzy w czasie wyprawy.

Wraków statków, którymi przybył do Meksyku konkwistador, poszukują naukowcy
z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH). Współpracują z nimi: Christopher Horrel z Centre Meadows Uniwersytetu Teksasu, Frederic Anselmann z Uniwersytetu Miami oraz nurkowie i specjaliści z Kanady i Hiszpanii. Całym projektem kieruje dyrektor departamentu archeologii podmorskiej INAH – Roberto Junco Sanchez. Kampania rozpocznie się latem 2019 roku. Badania będą prowadzone na wysokości Playa Villa Rica (ok. 75 km na północ od Veracruz), podaje Sanchez. Właśnie tam historycy sytuują zatopienie żaglowców.

Za pomocą magnetometrów naukowcy próbują rozpoznać anomalie magnetyczne, na które trafili w ubiegłym roku. Badany teren to 10 kilometrów kwadratowych. Innym urządzeniem, które będzie wykorzystywane przy poszukiwaniach jest sonar boczny. Do tej pory udało się zarejestrować 60 anomalii ziemskiego pola magnetycznego i obecność elementów metalowych na dnie. Według archeologów są to kotwice zatopionej flotylli.

Na statkach, które przybyły do Meksyku w 1519 roku znajdowali się marynarze, 550 żołnierzy piechoty, 16 jeźdźców z wierzchowcami, 200 Indian zabranych z Kuby, broń palna, kusze, lance i miecze. Dzięki takim siłom Cortesowi udało się podbić Azteków, a władcę tego imperium – Montezumę II – schwytać i zawładnąć stolicą państwa azteckiego – Tenochtitlan. Konkwistador odbudował stolicę nadając jej nazwę Meksyk, a zdobyte imperium nazwał Nową Hiszpanią.

Archeolodzy podmorscy uważają, że oprócz floty Cortesa, na dnie Zatoki Meksykańskiej, znajdują się także wraki statków wysłanych w 1520 roku przez gubernatora Kuby, Diego Velazqueza. Wysłał on 18 żaglowców, aby uwięzić H. Cortesa, ponieważ doszło między nimi do konfliktu. Konkwistador rozbił ekspedycję, a 16 żaglowców nakazał zatopić.

Źródło: rp.pl

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*