Miasta małopolskie w średniowieczu i czasach nowożytnych | Recenzja

Feliks Kiryk, Miasta małopolskie w średniowieczu i czasach nowożytnych

W życiu każdego prawie człowieka, w jakimś momencie życia rodzi się ciekawość przeszłości, korzeni, z których wyrósł. Zwykle objawia się to zainteresowaniem dziejami swojej rodziny i dążeniem do opracowywania mniejszego lub większego drzewa genealogicznego.  Jednak niektórzy chcą zrobić więcej i zbadać historią swojej „małej ojczyzny”. A jeśli ta „mała ojczyzna” położona jest w Małopolsce, nie ma szans by po drodze nie trafić na nazwisko Kiryk. Feliks Kiryk!

Osobiście miałem przywilej (i niebywałe szczęście) pięć lat swojego życia przeznaczyć na edukację w murach Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Podczas studiów poznałem wielu fantastycznych wykładowców, a wspomnienia pozostałe po tamtych czasach, owocują właśnie takim, a nie innym zakresem zainteresowań historycznych, które mnie charakteryzują. W tamtych czasach po raz pierwszy usłyszałem (a potem miałem przyjemność poczytać jego dzieła) o profesorze Kiryku. Z „Miastami małopolskimi” jednak spotkałem się dopiero teraz.

Książka wydana w ramach serii „Mistrzowie Historiografii” wydawnictwa Avalon
w solidnym wydaniu jest krótko mówiąc genialna! Zbudowana jest z 21 wspaniałych prac profesora. Każdy z rozdziałów, będący osobnym opracowaniem innego miasta historycznej Małopolski lub innego jej regionu. Te studia monograficzne profesora są owocami jego badań prowadzonych o niemal półwiecza a zostały zebrane przez jego uczniów (zresztą dziś już również profesorów), opatrzone wstępem przez jednego z nich i opracowane w zbiorze, stanowiącym przedmiot niniejszej recenzji.

Każdą z części należałoby oceniać oddzielnie, bo i tak mogłyby być ujmowane. Jednak
w całości stanowią niezwykłe kompendium urbanistycznej historii średniowiecznej i nowożytnej Małopolski. Warstwa faktograficzna publikacji jest przebogata, sposób ich podania również jest fenomenalny, acz mogą się pojawić czytelnicy, których styl pisarski prof. Kiryka może razić, bo miejscami jest dość ciężki. Po za tym w czytaniu mogą przeszkadzać również znaczniki graficzne, które oddają układ stron w oryginalnych wydaniach 21 dzieł autora, których reprinty umieszczono w „Miastach małopolskich…” Wszystkie niedociągnięcia wynagradza jednak przebogata treść książki i jej bardzo wysoka wartość merytoryczna i poznawcza oraz niezwykle szerokie ujęcie, poruszanych problemów. Ten zbiór mi osobiście czytało się genialnie i z czystym sumieniem polecam go gorąco wszystkim zainteresowanym dziejami Małopolski oraz historią średniowieczną i nowożytną. Powinien zwrócić na nią uwagę także każdy, kto chce zbadać historię swej „małej ojczyzny” może ona, bowiem stanowić świetny punkt wyjścia do takich badań.

„Miasta małopolskie..” to pierwsza książka, której stawiam najwyższą możliwą ocenę (gdybym mógł, dałbym więcej) i robię to z czystym sumieniem, bo tak dobre publikacje po prostu chce się czytać!

Wydawnictwo: Avalon

Ocena recenzenta: 6/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*