Miecze Europy – otwarcie wystawy

Skąd wziął się miecz? Jak wykuwa się miecz damasceński? Czy miecze miały imiona? Czym walczyli Celtowie a czym Rzymianie? Jak pasowano rycerzy? Czym walczym Roland? Czym jest miecz pierścieniowy? Jak wygląda miecz barbarzyńców a jak wikingów? Dlaczego Spartanie walczyli blisko przeciwnika?

Odpowiedzi na te pytania znajdą się na najnowszej wystawie czasowej, którą muzeum organizuje razem z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Ekspozycję będzie można oglądać w holu głównym naszego Muzeum od 9 lipca – 28 sierpnia 2016 r. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 9 lipca (sobota) o godz. 12.00. Zapraszamy!

Wystawa „MIECZE EUROPY” to jedyna ekspozycja ukazująca pełną historię i symbolikę miecza poprzez 3400 lat, od jego powstania w epoce brązu do wieku XVII, kiedy przekształcił się w inne rodzaje broni. Nowoczesna i estetyczna forma oraz przemyślana i zwięzła oprawa – oto główne walory tej ekspozycji.

Autorem wystawy jest Igor Górewicz – autor wystaw edukacyjnych, wydawca, producent, muzyk, konsultant filmowy i teatralny, reżyser walk (brał udział w niemal dwudziestu produkcjach filmowych). Miecze fascynowały go od dzieciństwa – jest to więc wystawa stworzona przez pasjonata, który swoje zamiłowanie do mieczy przekuł w zawód.

Z mieczem wkroczyłem w pełnoletność, gdy zgodnie z najgorętszym życzeniem na osiemnaste urodziny otrzymałem od rodziców pierwszą kopię średniowiecznego miecza. Od tego momentu miecze towarzyszą mi w życiu (…). W 1998 roku zająłem się odtwórstwem historycznym, tworząc Drużynę Grody Trzygłowa, wraz z którą mieczem zacząłem walczyć. Niebawem przekułem pasję w zawód, a wykonując go pokonałem setki tysięcy kilometrów, stoczyłem setki pojedynków i bitew, krzyżowałem miecze w całęj Europie, USA, Kanadzie i na Islandii.

Wystawa „MIECZE EUROPY” przedstawia:

ewolucję technologii wykonania, kształtu, rozmiaru i sposobów użycia,
znaczenie symboliczne i rytuały związane z mieczem,
przybliża sylwetki najsławniejszych mieczy w historii,
pokazuje proces i etapy powstawania głowni damascenizowanej.
Wystawa „MIECZE EUROPY” to:

wybór ok. 60 kopii mieczy wykonanych z brązu, żelaza i stali,
bogate opisy oraz tablice tematyczne,
2 filmy edukacyjne
instalacje przestrzenne („Węzeł Gordyjski”, „Ekskalibur”, „Miecze Gruwnaldzkie”),
eksponaty uzupełniające (miecze, pancerze, tarcze)

Wystawa czasowa | czas trwania: 09.07. – 28.08.2016

Organizatorzy wystawy: Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Kurator wystawy: Igor Górewicz

Fot. materiały autora wystawy

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*