Wieluń był pierwszym miastem w Polsce, które doświadczyło potęgi niemieckiej Luftwaffe. Rankiem 1 września na miasto, w którym nie znajdowały się żadne cele wojskowe spadły niemieckie bomby.
Rankiem 1 września 1939 r., o godzinie 4.40 nad miastem pojawiły się niemieckie bombowce nurkujące Ju-87 Stuka, z I/StG 76 i I/StG 77 eskortowane przez myśliwce Messerschmitt Bf-109D z Zerstörergruppe 2. Stukasy zrzuciły bomby na kilka celów cywilnych w mieście – ucierpiały min., szpital. Straty w zabudowie miejskiej wyniosły 75%. W wyniku nalotu Niemcy utracili jednego zniszczonego Ju-87, a także cztery zniszczone Bf-109. Wszystkie samoloty zostały zniszczone w katastrofach – nalot nad Wieluń odbywał się w fatalnych warunkach atmosferycznych. Oprócz tego uszkodzenia spowodowane usterkami technicznymi, lub bliskimi detonacjami bomb odniosły jeszcze 3 Stukasy. Nalot na bezbronne miasto stał się symbolem niemieckiego bestialstwa i brutalności wobec ludności polskiej. W tym roku rocznica wybuchu wojny i tragicznego w skutkach bombardowania miasta będzie miała charaktery międzynarodowy – w obchodach wezmą udział przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju, do którego Wieluń dołączył w 2008 r. Obecny burmistrz miasta Paweł Okrasa postuluje, aby w ramach organizacji pomiędzy członkami nawiązywała się również współpraca gospodarcza. O tym m.in. będą rozmowy podczas wizyty delegacji w Wieluniu. Wiadomo już także, że wrześniowe obchody uświetni występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Piotr Rapiński
Źródło: Dziennik Łódzki.pl
Fot.: Zniszczenia po nalocie na Wieluń. Fot. Wikipedia Commons.
Kolejny raz powielanie błędu, pierwsze niemieckie bomby spadły na Tczew (na przysiółki mostu pilnowanego przez Polaków), a pierwsze strzały jeszcze wcześniej na trasie przejazdu pociągu 963.