Odnaleziono germański cmentarz z pierwszych wieków naszej ery

W lesie na terenie powiatu gorzowskiego (województwo lubuskie) odkryto cmentarzysko plemion germańskich, które wówczas zamieszkiwały ten obszar. Archeolodzy prowadzą wykopaliska.

W październiku 2018 roku przechodząca tędy wichura połamała i powyrywała drzewa. W kwietniu tego roku na odsłoniętym przez to obszarze zauważono przedmioty o historycznej wartości. Sprawą zajęły się Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Tempelburg”, muzeum twierdzy Kostrzyn i konserwator zabytków. Okazało się, że odkryto germański cmentarz pochodzący z pierwszych wieków naszej ery. Wykopaliska prowadzą archeolodzy przy wsparciu wolontariuszy.

W przeszłości w tym rejonie mieszały się wpływy różnych kultur: wielbarskiej, przeworskiej i kręgu nadłabskiego. Żyły tu plemiona germańskie. Na znalezionym cmentarzysku oprócz samych kości znaleziono też groty włóczni, fragmenty tarcz, ceramikę, a także inne drobne przedmioty. Niektóre z pochówków są bardzo dobrze zachowane, a znalezienie takich kompletnych grobów nie zdarza się często. Znaleziska pochodzą z pierwszych wieków naszej ery.

Zabytki trafią do konserwacji. Archeolodzy będą jeszcze kontynuować badania terenu. Sam obszar jest wpisany rejestru stanowisk archeologicznych, zatem prowadzenie tam poszukiwań na własną rękę jest prawnie zakazane.

Źródła: gorzow.tvp.pl, pl.wikipedia.org
Fot. tvp.pl

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*