Międzynarodowi naukowcy pracują nad ustaleniem pochodzenia Krzysztofa Kolumba

Oficjalnie mówi się, że urodził się w Genui we Włoszech. Jednak czy na pewno? Czy nie był może Hiszpanem? A może Portugalczykiem, Chorwatem lub, jak mówią niektóre teorie, Polakiem?

Możliwe, że ostateczną odpowiedź na to pytanie poznamy za kilka miesięcy. W środę międzynarodowi naukowcy podjęli próbę zbadania DNA  z jego szczątków i określenie geograficznego pochodzenia odkrywcy. Wyniki mają zostać opublikowane w październiku.

Dotychczasowa wiedza na temat wczesnego życia XV-wiecznego żeglarza jest niewielka.

Przełom dotyczący prac nad ustaleniem dokładniejszego profilu człowieka żyjącego 515 lat temu nastąpił w 2003 roku, kiedy w katedrze w Sewilli. Okazało się , po wykonaniu badań DNA, że kości znajdujące się w tamtejszym grobowcu należą do Kolumba. Jednakże po tym odkryciu zespół badawczy z hiszpańskiego Uniwersytetu w Granadzie przerwał pracę. Powodem była niewystarczająco zaawansowana technologia. Dalszy rozwój tejże technologii sprawił, iż możliwa stała się praca na małych fragmentach DNA. Aktualnie, jak powiedział José Antonio Lorente, profesor medycyny sądowej na Uniwersytecie w Granadzie, naukowcy mają do dyspozycji cztery małe fragmenty kości Kolumba, siedem fragmentów kości i ząb jego syna Hernando oraz tuzin fragmentów kości w złym stanie od jego brata Diego. Fragmenty te wysyłane są do laboratoriów identyfikacji genetycznej w Rzymie i Florencji we Włoszech, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Pan Lorente powiedział również, że wierzy w ogólnie przyjętą teorię o pochodzeniu Kolumba z Genui, ale projekt ten ma na celu rozwiązanie niektórych zagadek…i sprzeczności w zapisach historycznych oraz uzyskanie jak najwięcej informacji…tak, aby było bez kłótni. Uniwersytet w Granadzie był w środę gospodarzem pierwszego światowego spotkania badaczy Kolumba, którzy przedstawiają dowody na swoje różne teorie na temat pochodzenia odkrywcy.

 Cztery transatlantyckie podróże Kolumba w imieniu hiszpańskich monarchów w latach 1492–1504 otworzyły drzwi do europejskiej kolonizacji obu Ameryk, znanej wówczas jako Nowy Świat. Kolumb zmarł 20 maja 1506 i został pochowany w Valladolid w Hiszpanii.

Jakub Zieliński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*