Dorobek kulturowy ludzkości w Arktyce

Dorobek kulturowy ludzkości będzie przechowywany na wyspie Spitsbergen, na Svalbard, norweskim archipelagu. Ma to uchronić dziedzictwo kulturowe na wypadek klęsk żywiołowych lub wojny atomowej.

Spitsbergen to największa wyspa archipelagu Svalbard na Morzu Arktycznym. Wyspę odkryli Normanowie w XII wieku, w XV wieku prawdopodobnie dotarli tam rybacy z Rusi, lecz oficjalną datę odkrycia wyspy uznaje się za rok 1596, kiedy dotarli tam pierwsi Holendrzy. Później wyspy tego archipelagu były celem dla wielorybników, a następnie bazą wypadową do odkryć podbiegunowych w XIX i XX wieku. Od 1920 roku jest to strefa zdemilitaryzowana.

Teraz wybudowano tam Światowe Archiwum Arktyczne, potocznie nazywane Biblioteką Końca Świata. Nieopodal znajduje się Globalny Bank Nasion, gdzie jadalne nasiona z całego świata przechowywane są w betonowym sejfie. Było to inspiracją do utworzenia Biblioteki, co ma zapobiec utracie dorobku kulturalnego świata.

Informacje mają być przechowywane na światłoczułej taśmie na analogowym nośniku. Odczyt ma być możliwy od 500 do nawet 1000 lat. Można to porównać do wielkiego QR kodu na nośniku – powiedział Rune Bjerkestrand, założyciel firmy.

Do tej pory materiały do Archiwum przekazał Meksyk, dając materiały historyczne dotyczące Inków, Brazylia, przekazując swoją konstytucję oraz Norwegia.

Wszelkie dokumenty i książki mogą przekazywać nie tylko instytucje, firmy i ośrodki naukowe, lecz także osoby prywatne.

Źródła: nt.interia.pl, booklips.pl, polsatnews.pl

Fot.: twitter.com, Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*