Milion złotych na remont Twierdzy Srebrnogórskiej

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) podjęło decyzje o dofinansowaniu remontu, jaki jest potrzebny Twierdzy. Naprawy najpilniej potrzebuje tak zwana Wieża Górna Donjonu. 

Ponad milion złotych z ministerstwa ma umożliwić zabezpieczenie i stabilizację tak zwanej Wieży Górnej Donjonu. Obecnie nie jest ona dostępna dla zwiedzających, ponieważ sięgające 2,5 metra głębokości ubytki w ścianach oznaczają ryzyko zawalenia się obiektu. 

3,5 kilometra umocnień, mury o grubości 12 metrów, fosy głębokie na 20, do tego łącznie 1000 wszystkich pomieszczeń. Twierdza Srebrna Góra została zbudowana w latach 1765-1777 z rozkazu Fryderyka Wielkiego. Miała za zadanie zabezpieczać Śląsk, zdobyty przez Prusy w 1740 roku. Fort posiadał ponad 250 dział, haubic i moździerzy. Podczas wojny miało go bronić 3500 żołnierzy, choć w razie potrzeby garnizon mógł liczyć nawet 5000 ludzi. W chwili powstania był to jeden z najnowocześniejszych takich obiektów w Europie.

W XIX wieku Twierdza przestała pełnić swoją obronną funkcję. Stała się atrakcją turystyczną aż do II wojny światowej, kiedy to forty Ostróg i Wysoka Skała były wykorzystywane jako obóz jeniecki, Oflag VIII B. Po wojnie ponownie stała się atrakcją turystyczną, obecnie przyciągającą rocznie 90 tysięcy turystów.

Źródło: tvn24.pl, forty.pl
Fot. Wikimedia Commons

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*