Miliony nowych skanów dokumentacji historycznej w serwisie szukajwarchiwach.pl

Nowe skany prezentowane w serwisie szukajwarchiwach.pl pochodzą z archiwów państwowych w Lublinie, Kraśniku, Opolu, Poznaniu, Koninie, Siedlcach, Szczecinie i Warszawie (oddziały w Grodzisku Mazowieckim i Otwocku). W serwisie pojawiło się także około 1,4 mln nowych opisów materiałów archiwalnych.

Serwis szukajwarchiwach.pl jest największym źródłem dokumentacji historycznej dotyczącej Polski dostępnym online. Oferuje prawie 23 mln skanów dokumentacji pochodzącej z zasobu archiwów państwowych i innych instytucji pamięci. Obok aktów stanu cywilnego i ksiąg metrykalnych z tysięcy miejscowości w Polsce oraz ewidencji mieszkańców (m.in. Krakowa, Poznania, Lublina i Łodzi) stanowiących źródła informacji o historii przodków, za pośrednictwem serwisu można zapoznać się z dokumentacją wytworzoną przez instytucje państwowe, samorządowe i społeczne np. agendy Rządu RP na uchodźstwie, Biura Odbudowy Stolicy, Rozgłośni Polskiej „Radia Wolna Europa”, a także dotyczącą hitlerowskich obozów koncentracyjnych czy łódzkiego getta.
Od momentu uruchomienia w 2009 r. serwis odwiedziło ponad 2 mln użytkowników. Codziennie korzysta z niego około 5 tys. osób. Serwis prowadzi Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*