Młokos i Diabeł; Cierpienie złamanego serca | Recenzja

Boris Akunin, Młokos i Diabeł; Cierpienie złamanego serca

Można się pokusić o stwierdzenie, że po narodowości autora można założyć a priori, że książka będzie warta uwagi lub nie, że będzie napisana w sposób przystępny dla czytelnika czy też będzie całkowicie niestrawna. W ogromnej ilości przypadków takie podejście się sprawdza. Tak też możemy śmiało zakładać, że autorzy skandynawscy zaserwują nam coś ciężkiego w odbiorze, hiszpańscy coś nudnego i nieraz zagmatwanego, a rosyjscy – książkę, która wciągnie. I tak jest w tym wypadku.

Boris Akunin jest urodzonym w 1957 roku rosyjskim pisarzem pochodzenia gruzińskiego. Akcja znakomitej większości jego kryminałów toczy się w carskiej Rosji. Powieści Akunina były wielokrotnie nagradzane i nominowane do znaczących nagród literackich. Cykl Bruderszaft ze śmiercią zostaje wydany w Polsce po raz pierwszy. Sam sposób wydania również został lekko zmodyfikowany: dziesięć powieści ukaże się w pięciu tomach. Tom pierwszy zawiera powieści Młodzik i Diabeł, oraz Cierpienie złamanego serca.

Młodzik i Diabeł przenosi nas w ostatnie spokojne dni 1914 roku. Tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej niemiecki rezydent wywiadu w Petersburgu Josef von Teofels, postanawia wykraść Generalny Plan Dyslokacji Wojsk. Próbuje mu w tym przeszkodzić dowódca kontrwywiadu wojskowego, książę Kozłowski. Niefortunny zbieg okoliczności doprowadza jednak do zaangażowania w całą sprawę studenta, Aleksandra Romanowa, nieszczęśliwie zakochanego młodzieńca, który odznacza się nie tylko wysoką sprawnością fizyczną, ale również umiejętnością błyskawicznego łączenia faktów. Alosza, rozdarty pomiędzy obowiązkiem wobec ojczyzny, który sam na siebie przyjął, a gorącym uczuciem do panny Serafimy Aleksandrowny robi wszystko by nie utracić ukochanej i przeszkodzić w wykradzeniu planów.

Akcja Cierpienia złamanego serca z kolei ma miejsce już na początku wojny. Alosza zaciąga się jako ochotnik do armii carskiej i trafia na front, gdzie zostaje ranny. Jako odznaczony bohater powraca do Petersburga, gdzie dowiaduje się, że jego ukochana Serafima jest już mężatką. Przed popełnieniem z rozpaczy samobójstwa ratuje go książę Kozłowski, ponownie wciągając w wywiadowczą służbę dla Imperium. Tym razem nasi bohaterowie jako trupa teatralna wyjeżdżają do Szwajcarii gdzie mają przejąc zasoby handlarza informacjami. Kiedy cały plan zaczyna upadać, przychodzą im z pomocą włosi…

Wartka akcja stworzona przez Akunina nie pozwala się oderwać od lektury. Do tego stosunkowo krótkie rozdziały tylko potęgują wrażenie coraz bardziej przyspieszającej akcji. Na korzyść pracy wpływają również ilustrację zamieszczone w poszczególnych rozdziałach, a także umieszczone na końcu każdej z powieści w tomie zbiory zdjęć z czasów, w którym ma miejsce akcja opowieści. Jest to na pewno jedna z tych książek, po które każdy miłośnik carskiej Rosji, I wojny światowej czy powieści szpiegowskiej wręcz musi sięgnąć.

Ocena recenzenta: 5/6

Łukasz Nowok

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*