Modlitewnik Ryszarda III dostępny online

Modlitewnik Ryszarda III, króla Anglii, jest od teraz dostępny z każdego miejsca na świecie online. Prace umożliwiające digitalizację manuskryptu przeprowadziła katedra w Leicester.

Oryginał modlitewnika znajduje się w bibliotece pałacu Lambeth i ze względu na stan nie jest udostępniany publicznie. Teraz każdy chętny będzie miał możliwość obejrzeć go na ekranie monitora swojego komputera. Modlitewnik, z którego korzystał władca nie został najprawdopodobniej sporządzony bezpośrednio dla niego. Pewne modlitwy mogły zostać jednak dodane specjalnie dla monarchy.

Dodatkowo w manuskrypcie można znaleźć ręcznie pisane notatki. Mogły one zostać zapisane ręką samego monarchy. Znajdują się one na stronach z kalendarzem. Jedna z nich mówi o niespodziewanej śmierci 28 marca Thomasa Howarda. Najciekawsza jest jednak notatka znajdująca się przy dacie 2 października. Brzmi ona: hac die natus erat Ricardus Rex Anglie tertius Apud Foderingay Anno domini mlccccliio. Oznacza to tego dnia roku pańskiego 1452 urodził się król Ryszard III.  Wzmianka ta musiała powstać już po koronacji księcia w 1483 r. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że król zrobił ją własnoręcznie.

Ryszard III z rodu Yorków przejął władzę po śmierci swego brata Edwarda IV. Jego życie przypadało w okresie toczącej się od 1455 roku wojny dwóch róż, czyli starcia pomiędzy rodami Yorków i Lancasterów. Ogłoszenie się królem przez Ryszarda wiązało się z kontrowersjami, gdyż wiązało się z odsunięciem od władzy jego bratanków, syna króla Edwarda. Zostali oni bowiem uznani za dzieci z nieślubnego łoża, co wiązała się z utratą praw do tronu. Złą reputację władcy utrwaliło zniknięcie przebywających w Tower, która pełniła funkcję królewskiej twierdzy, książąt. Wielu do dziś jest przekonanych, że synowie Edwarda IV zostali zamordowani na polecenie Ryszarda III. Utrata władzy przez króla była związana z rebelią, jaka wybuchła w 1485 roku, a którą wykorzystał przebywający na wygnaniu w Bretanii Henryk Tudor. Władca stracił życie 22 sierpnia w czasie bitwy pod Bosworth. Starcie zostało zapamiętane dzięki sztuce Williama Szekspira, którą czytelnicy kojarzą ze słynną frazą „królestwo za konia”.

Zwłoki Ryszarda III zostały odnalezione dopiero w 2015 roku na parkingu w Leicester. Szczątki władcy spoczywają obecnie w katedrze w Leicester.

Modlitewnik można obejrzeć tutaj: http://leicestercathedral.org/wp-content/uploads/2016/08/RIII.pdf

Źródło: livescience.com leicestercathedral.org

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*