10 listopada 2014 r. ukazał się dwudziesty drugi numer periodyku genealogicznego More Maiorum. W tym wydaniu można znaleźć m.in.:
- Wywiad z prezesem jednego z najmłodszych Towarzystw Genealogicznych – Damianem Jureczko. Górnośląskie Towarzystwo Genealogicznego „Silius Radicum” powstało w 2013 r. z inicjatywy kilku genealogów, mieszkających na terenie Górnego Śląska. Chociaż Towarzystwo działa stosunkowo krótko, będę wkrótce realizować projekt digitalizacji w katowickim Archiwum Państwowym.
- Umierając z głodu…– czyli kontynuacja artykułu o polskich więźniarkach niemieckiego obozu dla kobiet Ravensbrück. Czytając tekst można dowiedzieć się o pierwszym buncie Polek – po ofercie przystąpienia do „pufu” złożonej przez władze obozowe, o kolejnym sprzeciwie wobec dalszych operacji kobiet, a także o ostatnich miesiącach życia Polek. W 1945 r. część więźniarek przeniesiono do innego, znacznie mniejszego obozu – alianci wyzwolili praktycznie bloki pełne trupów…
- X wiek to okres, w którym swe początki ma Rzeczpospolita – wtedy nazywana jeszcze Civitas Schinesghe. W nowej serii artykułów – w każdym numerze poświęcimy kilka stron na kolejne wieki – znajdziecie informacje o najważniejszych wydarzeniach narodzonej Polski. Zjednoczenie plemion, Dagome Iudex, Chrzest Polski, Zjazd gnieźnieński, czy też opis domniemanych przodków pierwszego władcy zjednoczonych ziem – Mieszka I!
- Za nami już pierwszy listopada, czyli Wszystkich Świętych. Dzień ten z pewnością jest ważny dla wszystkich Polaków – wspominamy wówczas zmarłych krewnych, przyjaciół – odwiedzamy ich groby. Z pewnością te kilka dni pozwoliło na przemyślenie wielu kwestii związanych z tym świętem. O refleksji nad mogiłami pisze Paweł Becker.
- Wojciech Korfanty to znacząca postać dla narodu śląskiego – to przecież on negocjował z Piłsudskim, jak najlepsze warunki przystąpienia do II RP dla Ślązaków. Wiedzieliście jednak, że jego korzenie sięgają weneckich patrycjuszy? Jego dalecy przodkowie utopili się w weneckim kanale … A jak znaleźli się w okolicach Siemianowic Śląski? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule poświęconym genealogii Korfantego!
- Siostra generała, czyli Sikorskiej miejsce mogiłą znaczone. O Eugenii Sikorskiej, jej śmierci, płockich lekarzach – w ciekawej oprawie stylistycznej Grażyny Stelmaszewskiej.
- Jak ugryźć chmurę? Czyli nowoczesne technologie w genealogii. Jest to pierwszy artykuł z serii poświęconej najnowszym możliwościom informatycznym. Jak, gdzie, co i za ile – odpowiada Michał Ostaszewski.
To tylko część artykułów, które znajdują się w listopadowym numerze More Maiorum. Na ponad 70 stronach znajdziecie jeszcze wiele ciekawych tekstów – w tym poradnik o poszukiwaniach genealogicznych na Ukrainie.
Serdecznie zapraszamy do lektury najnowszego wydania. Miesięcznik dostępny jest do pobrania tutaj.