Archeolodzy odkryli mumię w Peru, która pochodzi sprzed 3 000 lat. Odkryli ją… na wysypisku śmieci
Mumia w Peru została odkryta przez archeologów, którzy prowadzili wykopaliska na wysypisku śmieci na terenie peruwiańskiej stolicy, Limy. Szacują, że ma około 3000 lat.
Studenci z Uniwersytetu San Marcos, którzy pomagali w wykopaliskach, najpierw zauważyli włosy i czaszkę mumii. Archeolog Miguel Aguilar powiedział, że usunęli 8 ton śmieci, zanim rozpoczęli poszukiwania szczątków.
Mumia w Peru jest datowana na czasy kultury Manchay. Manchay zamieszkiwali tereny wokół dzisiejszej Limy od około 1500 p.n.e. do 1000 p.n.e. Słynęli z budowy świątyń w kształcie litery „U” skierowanych w stronę wschodzącego słońca.
Aguilar wyjaśnił, że mumia została umieszczona w grobie w centrum takiej świątyni w kształcie „U”. Powiedział, że ciało zostało ułożone płasko, co charakteryzuje kulturę Manchay z „okresu formatywnego”, czyli właśnie sprzed około 3000 lat.
Ciało było owinięte w tkaninę zrobioną z bawełny i włókien roślinnych. Archeolog powiedział, że ta osoba „została pozostawiona lub złożona [jako ofiara] podczas ostatniej fazy budowy tej świątyni”.
Mumifikacja była praktykowana przez różne kultury na terenie dzisiejszego Peru przed przybyciem hiszpańskich konkwistadorów. Niektóre mumie były pochowane w pozycji embrionalnej, a inne… były wyciągane i prezentowane podczas ważnych festiwali.
Prekolumbijskie Peru i Inkowie
Najstarsze narzędzia pochodzące z tych terenów, mają ponad 11 000 lat. Znaleziono je w miastach Pachacamac, Telarmachay, Junin i Lauricocha. Między ok. 6 000 p.n.e. a ok. 3 000 p.n.e. powstały pierwsze osady, takie jak Kotosh i Huaca Prieta.
Uprawiano kukurydzę i bawełnę oraz udomowiono zwierzęta, takie jak alpaka i świnka morska. Wielu naukowców uważa, że miasto Caral jest najstarszym miastem w Ameryce Południowej. Powstało około 2 500 lat p.n.e. Później pojawiła się kultura Chavin, kultura Nazca, Moche, Wari i Chimú.
Kultura Machay odnosi się do charakterystycznej architektury w okresie około 3 000 lat temu i jest związana z budowlami w ksztacie litery „U”.
Na początku XV wieku powstało Imperium Inków. Rozciągało się na terenach dzisiejszego Ekwadoru i części Peru, Boliwii, Argentyny, Kolumbii i Chile. Jego stolicą było Cuzco. Głównym językiem był keczua. Z tego czasu pochodzi również stanowisko archeologiczne Sacsayhuamán. Inkowie byli dobrymi budowniczymi dróg. Ich sieć dróg ma łączną długość około 40 000 kilometrów.
Miasto Machu Picchu zostało zbudowane około 1450 roku, ale zostało odkryte na nowo dopiero w 1911 roku przez Hirama Binghama.
W 1532 roku przybył do Peru Francisco Pizarro. Uwięził on Atahualpę w bitwie pod Cajamarca i zamordował. W 1541 roku zaś to Pizarro został zamordowany, przez Diego de Almagro II. Mimo to Hiszpanie nie wycofali się i pozostali na tym terenie.
Źródło: BBC
Fot. Reuters