Muzeum Broni Pancernej już niedługo w Poznaniu

W Poznaniu trwają przygotowania do wielkiego otwarcia Muzeum Broni Pancernej, które mieścić się będzie w pobliżu lotniska Ławica. Kończą się już ostatnie prace budowlane  i przywożone zostają różne eksponaty.

Poznańskie muzeum jest placówką warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego. Jak wiadomo otwarcia można spodziewać się już wiosną tego roku, wcześniej zakładano jednak, że uda się otworzyć placówkę przy okazji rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Niestety ze względu na przedłużenie prac i pomysłu o powiększeniu powierzchni wystawienniczej termin trzeba było przesunąć w czasie.

Do Muzeum Broni Pancernej przewieziono już takie eksponaty jak czołgi transportery czy działa pancerne a wszystko udało się przemieścić bez zamieszania na poznańskich ulicach. Tak łącznie udało się przetransportować  60 maszyn. Teraz rusza jeszcze okres rekrutacji pracowników na różne stanowiska. Cała praca nad muzeum jest możliwa głównie dzięki wsparciu przez środki finansowe przeznaczone przez Ministra Obrony Narodowej.

Podobna kolekcja zgromadzona była niegdyś na ekspozycjach w budynku Centrum Szkolenia Wojskowego, jednak kilka lat temu i ona została zamknięta. Dziś te eksponaty zobaczymy jednak właśnie w poznańskim muzeum, a są to między innymi różnego rodzaju sprzęty pancerne zgromadzone od lat 60 ubiegłego wieku. Miłośnicy już z niecierpliwością czekają na otworzenie budynku i zobaczenie tej bogatej kolekcji.

Źródło: defence24.pl, poznan.pl, muzuemwp.pl
Fot. Wikimedia Commons

Weronika Barabasz

One Comment

  1. julietwhiskey

    I po co to komu?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*