Wczesnośredniowieczny gród w Dąbrówce starczy od Poznania

3-minutowa animacja ma promować odkryty w Dąbrówce gród założony przez Słowian w IX wieku. Hasłem przewodnim gminy Dopiewo promującej gród jest „Dąbrówka – gród wart poznania, bo starszy od Poznania”.

Gród w położonej niedaleko Poznania Dąbrówce został odkryty w 2016 roku, chociaż prace archeologiczne trwały tam już od 2012. Wcześniej wiadomo było jedynie o osadzie położonej w tej okolicy, jednak archeolodzy byli zaskoczeni znalezieniem tak dobrze zachowanego grodu mającego 7-metrowe wały usypane z ziemi oraz drewniane ogrodzenie i fosę o głębokości 1,5 metra. Takie odkrycie zdarza się bardzo rzadko.

Żeby wypromować gród stworzona została animacja 3D. Trwa ona 3 minuty i wirtualnie oprowadza widza po całym grodzie. Poprzedza ją minuta wstępu o historii miejsca.

„Niełatwo jest przedstawić rzeczywistość sprzed około 1200 lat, jeśli wizualizację opieramy o to, co znaleziono w ziemi. Zawsze w takich przypadkach podpowiedzią jest wiedza o tamtych czasach, ale najważniejsze są ustalenia, dotyczące konkretnego miejsca” – powiedział Tomasz Mełnicki, realizator wizualizacji 3D.

W planach jest jeszcze stworzenie makiety grodu oraz publikacja naukowa na jego temat. Jesienią tego roku ma odbyć się festyn okolicznościowy poświęcony odkrytemu miejscu.

Gród w Dąbrówce został założony przez Słowian około IX wieku. Mieszkało w nim prawdopodobnie około 300 ludzi. W X wieku został zniszczony przez pożar, prawdopodobnie wzniecony przez Piastów z Poznania, którzy prowadzili w tym czasie intensywną ekspansję.

Źródła: naszglospoznanski.pl, dopiewo.pl, youtube.com

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*