Muzeum Historii Polski zaprezentuje oryginał Listu Biskupów Polskich do Biskupów Niemieckich z 1965 r.

Po raz pierwszy w Polsce, z okazji przypadającej wkrótce 50. rocznicy powstania, zaprezentowany zostanie oryginał słynnego listu – orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich zwanego potocznie „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” (w rzeczywistości w dokumencie cytat brzmi: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”). List wystawiony będzie w gmachu Sejmu od 23 do 26 czerwca br. Muzeum Historii Polski wypożyczyło zabytkowy dokument z Historycznego Archiwum Arcybiskupstwa Kolonii.

Orędzie podpisało 34 polskich biskupów, wśród nich kardynał Stefan Wyszyński i biskup Karol Wojtyła. Autorem tekstu i inicjatorem listu był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek. Niemieckim biskupom list został wręczony 18 listopada 1965 r. podczas Soboru Watykańskiego II. Był on pierwszą, historyczną inicjatywą zmierzającą do pojednania i ułożenia w oparciu o uznanie prawdy i wybaczenie stosunków pomiędzy Polakami i Niemcami po II wojnie światowej. Inicjatywa polskich duchownych spotkała się ze zdecydowaną krytyką władz komunistycznych. Władze nazwały list zdradą narodową, m.in. organizowały propagandowe wiece, na których potępiano polskich biskupów.

List biskupów zostanie zaprezentowany w ramach wystawy mobilnej „Odwaga i pojednanie”, która została przygotowana dla polskiego Sejmu i niemieckiego Bundestagu z okazji 50-lecia listu biskupów polskich do biskupów niemieckich. Program wystawy oparty jest na treściach ekspozycji plenerowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej koło Świdnicy. Została ona uroczyście otwarta w listopadzie 2014 r. przez Premier RP Ewę Kopacz oraz Kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Wystawę będzie można obejrzeć w gmachu Sejmu RP w dniach 23-26 czerwca br. Jesienią nastąpi jej prezentacja w Bundestagu.

Otwarcie wystawy „Odwaga i pojednanie”: 23 czerwca 2015 r. (wtorek), godz. 11.45, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (hol główny, I piętro), ul. Wiejska 4/6/8, Warszawa.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*