Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Odnaleziono zmumifikowane szczątki sprzed 900 lat

Odnaleziono zmumifikowane szczątki sprzed 900 lat

Na skraju Arktyki zespół archeologów odkrył zmumifikowane szczątki kobiety sprzed 900 lat, dodatkowo zabezpieczono je pewnego rodzaju kokonem zrobionym z miedzi i futer.

Głowa jest w bardzo dobrym stanie, natomiast nie można tego samego powiedzieć o reszcie ciała, stąd na początku pojawiły się trudności w określeniu płci, jednak dzięki dokładnym badaniom DNA badacze mogli jednoznacznie stwierdzić, że mają do czynienia ze szczątkami kobiecymi. Ponadto, widoczne są nadal długie rzęsy kobiety, jej gęste włosy i zęby.

Kobieta, o której mowa była członkiem, nieznanej nam bliżej niestety cywilizacji z XII wieku, zajmującej się najprawdopodobniej łowiectwem i rybołówstwem. Ludność ta zamieszkiwała wówczas północne tereny Syberii. Szacowany wiek zgonu – 35 lat. Miała ok. 155 cm wzrostu. Szczątki były zwrócone w stronę rzeki Gorny Poluy, co – jak twierdzą archeolodzy – miało wymiar religijny dla tamtejszej ludności. Niezwykle interesujące jest to, że organy wewnętrzne mumii są nienaruszone. Badacze mają nadzieję, że uda im się zrekonstruować twarz owej przedstawicielki płci pięknej.

Dodajmy, że archeolodzy natrafili także na inne groby – mężczyzn i dzieci, jednak ich stan pozostawia wiele do życzenia.

Małgorzata Wołoch

Źródło: siberiantimes.com
Foto: The Siberian Times

PartnerzyPrzewiń do góry