Remont Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Szykuje się wielki remont w Oddziale Martyrologii Radogoszcz – Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyłoży około 700 tys. zł.

Pierwszy projekt zakłada zagospodarowanie przestrzenne terenu wokół pomnika-mauzoleum na terenie dawnego hitlerowskiego więzienia na Radogoszczu. Będą wykonane prace remontowo-budowalne m.in. ogrodzenia terenu Muzeum, ciągu pieszego wokół pomnika-sarkofagu. Po remoncie dojście do sarkofagu ma być bezpieczne dla osób niepełnosprawnych. Na dziedzińcu powstanie też makieta dostosowana do potrzeb osób niewidomych. Jak poinformował Przemysław Stępień, pełniący obowiązki kierownika oddziału Muzeum, dojście do niego ma być ze wszystkich czterech stron, a nie jedynie od frontu.

Drugi projekt „Zabrał ich ogień… – piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności Kraju Warty w okresie II wojny światowej” dotyczy budowy nowej ekspozycji stałej dotyczącej dziejów hitlerowskiego Rozszerzonego Więzienia Politycznego na Radogoszczu. Nowa wystawa będzie bazować na obecnych, dwóch ekspozycjach. Wzbogacona będzie o elementy interaktywne. Jej zwieńczeniem ma być tragedia radogoska.

Przebudowa terenu przy sarkofagu ma zakończyć się najpóźniej w styczniu 2018 r., zaś aranżacja wystawy – do końca przyszłego roku.

Budynek dawnej fabryki Samuela Abbego na Radogoszczu w Łodzi w czasie wojny służył jako męskie Rozszerzone Więzienie Policyjne dla mieszkańców Kraju Warty. W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r., w obawie przed nacierającą Armią Czerwoną, niemiecka załoga więzienia podjęła decyzję o podpaleniu więzienia wraz w przebywającymi w nim osadzonym. Przed jedynym wyjściem z budynku ustawili karabin maszynowy. Zginęło wówczas ok. 1500 osób.

Źródła: expressilustrowany.pl, muzeumtradycji.pl, radiolodz.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*