Muzeum willi Żabińskich odwiedzają tłumy dzięki filmowi Azyl

Film Azyl w reżyserii Niki Caro powstał przysporzył willi Żabińskich ogromnej popularności. Muzeum dostępne jest dla zwiedzających jednakże przez oblężenie spowodowane popularnością amerykańskiego filmu terminy należy rezerwować z wyprzedzeniem.

Władze muzeum ustaliły specjalne dyżury aby jak najwięcej osób mogło zobaczyć to szczególne dla naszej historii miejsce. Rezerwacji najlepiej dokonywać za pośrednictwem strony internetowej muzeum. Willa Jana i Antoniny Żabińskich dostępna jest dla zwiedzających codziennie za wyjątkiem sobót. Przewodnicy podczas oprowadzania po owym muzeum chcą przede wszystkim zwracać szczególną uwagę zwiedzających na to, co nie zostało ukazane w filmie.

Przyjmuje się, że Żabińscy podczas wojny uratowali od 100 do 300 żydów ale również działaczy podziemia i członków Szarych Szeregów jednak dokładna liczba uratowanych przez małżeństwo istnień nie jest znana. (…) Warszawski ogród zoologiczny swego czasu był naprawdę wyjątkowym miejscem. Czasy swojej świetności miał w okresie międzywojennym, kiedy to był jedną z najlepszych tego typu placówek w Europie. Rodzina Żabińskich bardzo kochała zwierzęta i dbała zarówno o chronione gatunki, jak i opuszczone zwierzaki. Ich willa czasem nazywana również była Arką Noego, a to ze względu na fakt, iż po ich domu swobodnie chodziły takie zwierzęta, jak np. borsuk, hiena czy szympansica. (…)

Całość artykułu o filmie „Azyl” Niki Caro można przeczytać tutaj:

Źródła: tvp.info, historykon.pl

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*